Supë me presh të grirë e bërë nga presh me djathë të shkrirë

Supë me presh të grirë e bërë nga presh me djathë të shkrirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Supa me presh të grirë ka një shije tepër të shijshme dhe bën një supë të mrekullueshme për darkë. Supa klasike gjermane është ideale për një vakt të shoqërueshëm në grupe të mëdha dhe ka shije të shijshme me një baguette krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë me presh të grirë e bërë nga presh me djathë të shkrirë
Supë me presh të grirë e bërë nga presh me djathë të shkrirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Supa me presh të grirë ka një shije tepër të shijshme dhe bën një supë të mrekullueshme për darkë. Supa klasike gjermane është ideale për një vakt të shoqërueshëm në grupe të mëdha dhe ka shije të shijshme me një baguette krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 qepë
 • 500 g mish të grirë
 • 3 presh
 • 700 ml lëng perimesh
 • 250 g djathë të përpunuar
 • 200 gr krem fraîche
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • Vaj, sipas shijes
 • Arrëmyshk, për shije

Udhëzime

 1. Prejeni qepën në kubikë dhe kaurdiseni në një tigan me vaj.
 2. Shtoni mishin e grirë dhe kaurdiseni mirë.
 3. Redoseni me kripë dhe piper.
 4. Prejeni preshin në rrathë dhe ia shtoni mishit të grirë.
 5. Sguroni për 4 minuta .
 6. Shtoni ujin dhe lëngun e perimeve dhe gatuajeni edhe për 10 minuta të tjera në zjarr mesatar.
 7. Rrumbullakoseni me djathë të shkrirë dhe krem fraîche.
 8. Rrezojeni supën me kripë, piper dhe arrëmyshk dhe vazhdoni gatimin për 5 minuta.
 9. Presh i grire Supe e ngrohte me krokante Sherbejeni baguten.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • dërrasë prerës
 • rrahës