Supë peshku spanjolle me ushqim deti, qepë dhe domate

Supë peshku spanjolle me ushqim deti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai përmban të gjithë përbërësit e domosdoshëm të kuzhinës spanjolle: vaj ulliri, hudhër, verë aromatike dhe ushqim deti. Baza pikante e domates krijon një shije unike dhe të pasur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë peshku spanjolle me ushqim deti
Supë peshku spanjolle me ushqim deti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai përmban të gjithë përbërësit e domosdoshëm të kuzhinës spanjolle: vaj ulliri, hudhër, verë aromatike dhe ushqim deti. Baza pikante e domates krijon një shije unike dhe të pasur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 1-2 majë fije shafrani
 • 1½ l lëng peshku
 • 1 qepë
 • 3 thelpi hudhër
 • 1 spec djegës
 • 650 g domate
 • 400 g fileto peshku të bardhë
 • 180 g kallamar
 • 250 g karkaleca deti
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë paprika pluhur
 • 125 ml verë e bardhë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zbutni shafranin në lëng mishi për 10 minuta.
 2. Përgjysmoni dhe grijeni qepën në kubikë. feta .
 3. Preni fileton e peshkut në copa përafërsisht 3 cm dhe kallamarët në copa 2 cm.
 4. Qëroni karkalecat ose përdorni ato që tashmë janë qëruar.
 5. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe.
 6. The qepët, duke i trazuar herë pas here, për 5 minuta Skuqini derisa të jenë të tejdukshme.
 7. Shtoni hudhrën, djegësin dhe pluhurin e paprikës dhe skuqni edhe për një minutë. . Lëngu duhet të avullojë.
 8. Shtoni lëngun e shafranit dhe domatet. Lërini të gjitha të ziejnë, ulni nxehtësinë në minimum dhe vazhdoni të ziejini për 5 minuta. Shtoni peshkun, karkalecat dhe kallamarët në lëng. Ziejini për rreth 5-8 minuta. Spërkateni supën e peshkut me lëng limoni dhe zbukurojeni me barishte të grira.

Vegla

tenxhere për përzierjen e lugës së pjatës së supës me thikë