Supë pikante me domate me hikërror, perime, djegës dhe hudhër

Supë pikante me domate me hikërror

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Aroma pikante e paprikës, pikante e djegës dhe prekja delikate e borzilokut dhe hudhrës i japin kësaj supe të thjeshtë domate një shije të mrekullueshme. Një atipike me hikërror që ia vlen të përgatitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë pikante me domate me hikërror
Supë pikante me domate me hikërror

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Aroma pikante e paprikës, pikante e djegës dhe prekja delikate e borzilokut dhe hudhrës i japin kësaj supe të thjeshtë domate një shije të mrekullueshme. Një atipike me hikërror që ia vlen të përgatitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 qepë, e madhe
 • 1 thelpi hudhër, e vogël
 • 1 spec djegës
 • 1¹⁄₂ kg domate
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë paprika
 • 30 g borzilok, i freskët
 • 500 ml lëng perimesh , ose ujë
 • 200 g hikërror
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet dhe pritini në copa.
 2. Ngrohni vajin në një tenxhere.
 3. Skuqni qepën në të për disa minuta derisa të jetë e tejdukshme.
 4. Shtoni hudhrën dhe djegësin, gatuajeni edhe për 2-3 minuta të tjera .
 5. Domatet, specat dhe gjysmen e shtojme borzilokun e grire.
 6. Ulni zjarrin, mbulojeni dhe ziejini per 15 minuta.
 7. Kthejeni zjarrin dhe hidhni lëngun ose ujin.
 8. Shtoni hikërrorin e larë dhe sillni lëngun. të ziejë.
 9. Ulni zjarrin dhe gatuajeni supën Ziejeni nën një kapak për rreth 20-25 minuta derisa grilat të jenë gatuar.
 10. Spërkateni me borzilokun e grirë.
 11. Supën me domate e rregulloni me kripë dhe piper të zi përpara se ta shërbeni .

Nëse dëshironi, domatet mund të pastrohen me një blender zhytjeje.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere me fund të rëndë