Supë pule me patate, majdanoz, mollë dhe lakër të bardhë

Supë pule me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Lëngu i limonit, molla dhe barishtet aromatike i japin kësaj supe të lehtë pule një shije freskuese të këndshme. Përgatitet me shumë perime dhe merr një shije interesante në lidhje me mollën. Të gjithë duhet ta provojnë patjetër këtë supë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë pule me patate
Supë pule me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Lëngu i limonit, molla dhe barishtet aromatike i japin kësaj supe të lehtë pule një shije freskuese të këndshme. Përgatitet me shumë perime dhe merr një shije interesante në lidhje me mollën. Të gjithë duhet ta provojnë patjetër këtë supë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta aziatike

Përbërës

 • 300g pule
 • 1300ml ujë
 • 1 majdanoz
 • 1 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 2 shkopinj selino
 • 1 mollë jeshile
 • 450 g lakër
 • Kripë, sipas shijes
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 2 gjethe dafine
 • 2-3 degë majdanoz
 • 2-3 degë kopër
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Vendosni pulën në një tenxhere dhe shtoni ujin e ftohtë.
 2. Lëreni ujin të ziejë.
 3. Hiqni shkumën nga sipërfaqja.
 4. Zjeni lëngun e pulës në zjarr të ulët për 40-50 minuta.
 5. Qëroni perimet e plota.
 6. Patatet Pritini në rripa julienne.
 7. Pritni në kubikë qepën, karrotën, majdanozin, selinon dhe mollën e qëruar.
 8. Prisni mishin në copa të vogla.
 9. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 10. Skuqini qepën, karrotën, selinon dhe rrepën për 8-10 minuta.
 11. Kthejeni lëngun në zierje. lakren, perimet e pjekura dhe mollen.
 12. Shtoni gjethet e dafines.
 13. Supen e ziejme me kapak ne zjarr te ulet per 20-30 minuta.
 14. Prisni imet majdanozin dhe kopren.
 15. Hiqni gjethet e dafines nga tenxherja. .
 16. pulë, barishte, lëng limoni, kripë dhe piper aty Shtoni dhe shijoni.
 17. Sërbejeni supën e nxehtë të pulës me bukën e freskët.

Vegla

 • Tanxhere gatimi
 • Tagane
 • Dërrasë prerëse
 • Thikë
 • Qërues perimesh