Supë Rassolnik me turshi, peshk, perime dhe elb perla

Supë Rassolnik me turshi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Supa me turshi është tipike e kuzhinës ruse. Me elb perla, perime, patate dhe peshk, ka shije shumë të shijshme dhe të shijshme, ndërsa aciditeti i lehtë dhe aroma intensive e peshkut shtojnë një notë shije interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë Rassolnik me turshi
Supë Rassolnik me turshi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Supa me turshi është tipike e kuzhinës ruse. Me elb perla, perime, patate dhe peshk, ka shije shumë të shijshme dhe të shijshme, ndërsa aciditeti i lehtë dhe aroma intensive e peshkut shtojnë një notë shije interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 80g elb perla
 • 1500ml ujë
 • 4-5 patate
 • 1 qepë
 • 2-3 turshi
 • 1 karrotë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 200-250 gr peshk i konservuar, në lëngun e vet
 • 100 – 150 ml shëllirë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni elbin me perla dhe hidheni mbi ujë.
 2. Lëreni elbin të qëndrojë për 2-3 orë ose gjatë gjithë natës.
 3. Kulni ujin dhe shpëlajeni sërish.
 4. Vendosni në tenxhere dhe mbulojeni me ujë.
 5. përafërsisht. Ziejini për 40 minuta.
 6. Qëroni të gjitha perimet.
 7. Në një tenxhere tjetër vini të ziejnë 1500 ml ujë.
 8. Shtoni patatet e prera në copa dhe ziejini për rreth 20 minuta.
 9. Ndërkohë grijeni qepën.
 10. Prisni trangujve në copa pak më të mëdha.
 11. Karotën grijeni në rende.
 12. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 13. Skuqini qepën për 3-4 minuta.
 14. Shtoni karotat dhe gatuajeni për një tjetër. 3-4 minuta.
 15. Përimeve të skuqura i shtojmë kastravecat, i shtojmë pak ujë dhe i ziejmë të mbuluara për 10 minuta.
 16. Supës me patatet i shtojmë përmbajtjen e tiganit, elbin perla dhe peshkun e konservuar.
 17. Shto shëllirë, kripë dhe piper.
 18. Supën e gatuajmë edhe për 10 minuta të tjera dhe më pas e spërkasim me barishtet.
 19. Rassolnik Lëreni të mbuluar për 20-25 minuta dhe më pas shërbejeni menjëherë.

Mund të përdoret pak a shumë shëllirë në varësi të shijes.

Vegla

 • tegan
 • tegan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende