Supë ushqyese me kërpudha me hikërror, zarzavate dhe djathë

Supë ushqyese me kërpudha me hikërror

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Baza e kësaj janë perimet si qepa, patatet, karotat dhe sigurisht kërpudhat. Hikërrori harmonizohet si një shtesë e shkëlqyer dhe në fund të gatimit supa rafinohet me djathë të shkrirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë ushqyese me kërpudha me hikërror
Supë ushqyese me kërpudha me hikërror

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Baza e kësaj janë perimet si qepa, patatet, karotat dhe sigurisht kërpudhat. Hikërrori harmonizohet si një shtesë e shkëlqyer dhe në fund të gatimit supa rafinohet me djathë të shkrirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 400 gr kërpudha
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 l ujë
 • 3-4 patate
 • 80 g hikërror
 • 90-100 g djathë të përpunuar
 • 1 gjethe dafine

Udhëzime

 1. Qerojme qepen dhe e presim imet.
 2. Qerojme karoten dhe e grijme ne rende te trashe.
 3. Kerpudhat i presim ne feta ose ne kube.
 4. Ngrohim vajin vegjetal ne nje tigan.
 5. Si fillim skuqim lehte qepa.
 6. Më pas karrotat dhe kaurdisen edhe për rreth 2 minuta derisa perimet të zbuten.
 7. Më pas shtojmë kërpudhat dhe i kaurdisim duke i trazuar derisa të avullojë lëngu.
 8. Në fund i rregullojmë me kripë dhe piper. ujin e vendosim te zieje ne nje tenxhere.
 9. Qrojme patatet dhe i presim ne copa sa kafshata.
 10. Hikrrorin e shplajme disa here me uje.
 11. Pastaj shtojme patatet ne ujin e vluar dhe i leme te ziejne per rreth 2 -3 minuta.
 12. Shtoni hikërrorin dhe gatuajeni përafërsisht Ziejini për 15 minuta në zjarr mesatar.
 13. Më pas shtoni perimet e skuqura nga tigani dhe ziejini për rreth 2-3 minuta.
 14. Rafinoni supën me djathë dhe përzieni derisa i shkrirë.
 15. Shtoni gjethen e dafinës dhe pilin zLargojeni supën nga zjarri.
 16. Më pas lëreni supën të qëndrojë për pak me kapak të mbyllur.
 17. Hiqni gjethen e dafinës përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tavë
 • tenxhere