Supë vegane me kunguj me qumësht kokosi, hudhër dhe xhenxhefil

Supë vegane me kunguj me qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ka shije shumë të butë dhe në të njëjtën kohë pikante falë shtimit të hudhrës, arrëmyshkut, kanellës, xhenxhefilit dhe kerit. Rrumbullakohet me qumësht kokosi dhe shkon shumë me kuzhinën vegane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë vegane me kunguj me qumësht kokosi
Supë vegane me kunguj me qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ka shije shumë të butë dhe në të njëjtën kohë pikante falë shtimit të hudhrës, arrëmyshkut, kanellës, xhenxhefilit dhe kerit. Rrumbullakohet me qumësht kokosi dhe shkon shumë me kuzhinën vegane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Supa, Vegane | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2 lugë vaj
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 1 lugë xhenxhefil, bluar
 • 1 lugë arrëmyshk, bluar
 • ½ lugë karafil, bluar
 • 1½ lugë kanellë
 • 2 lugë kerri
 • 800-900 g pure kungull
 • 45 g sheqer kaf
 • 950 ml lëng perimesh
 • 400 ml qumësht kokosi
 • fara kungulli, për zbukurim
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni vajin në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare.
 2. Skuqni qepën e grirë hollë për 5 minuta.
 3. Shtypni hudhrën me një shtypje dhe shtoni në tenxhere me qepët.
 4. Lëreni të kaurdiset edhe për një minutë. .
 5. Rrezojeni me kripë, piper, xhenxhefil, arrë moskat, karafil, kanellë dhe pluhur kerri.
 6. Shtoni purenë e kungullit me sheqer dhe mbulojeni me lëng mishi.
 7. Pasi të vlojë, gatuajeni në zjarr të ulët për 15 minuta.
 8. Shtoni kokosin qumësht dhe lëreni supën të ziejë .
 9. Para se ta shërbeni, zbukurojeni supën e kungullit me fara dhe barishte.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • thikë
 • dërrasë prerës