Suxhuk pule me lëng dhe të butë me hudhër, mustardë dhe shafran të Indisë

Suxhuk pule me lëng dhe të butë me hudhër

Kjo sallam është e shijshme, e lëngshme dhe e butë. Në varësi të erëzave të shtuara, shija do të jetë paksa e ndryshme çdo herë. Duhet pak kohë për t’u përgatitur, por padyshim që ia vlen ta provoni recetën.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 3 metra tufë salçiçe
 • 2 kg kofshë pule
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 2 lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 lugë mustardë
 • turkuma, për shije
 • Erëza për shpendët, sipas shijes
 • 300-400 ml uje

Udhëzimet

 1. Shpëlajini mirë zorrët dhe futini në ujë për 30-60 minuta.
 2. Ndiq udhëzimet e prodhuesit.
 3. Hiqni pulën nga kockat dhe lëkura dhe priteni në copa të mesme.
 4. Lëkura dhe yndyra që ndahet e vendosur mbi të, bluaj e kalojmë imët përmes një grirëse mishi.
 5. Qojmë dhe shtypim hudhrën.
 6. Mishin e pulës e vendosim në një enë bashkë me lëkurën dhe hudhrën.
 7. I shtojmë kripën, piperin, mustardën, shafranin e Indisë dhe erëza të tjera dhe e përziejmë mirë.
 8. Shtoni 150 ml ujë dhe përziejini gjithçka mirë përsëri.
 9. Ngjisni një grykë të posaçme salçiçeje në grilën e mishit dhe mbushni me përzierjen kullën e sallamit.
 10. Rreshtoni tepsinë e pjekjes me letër.
 11. Vendosni suxhukin sipër dhe mbështjellja nga sipër me një gjilpërë Pierce.
 12. Vendosni pak ujë në tepsi dhe piqeni në 180°C për rreth 1 orë.
 13. Më pas derdhni ujin nga tepsi dhe kthejeni salsiçen.
 14. Më pas shponi gjilpërë përsëri nga lart dhe 20-25 minuta të tjera në furrë n piqem.
 15. Shërbejeni salsiçen e gatshme të pulës me një sallatë.

Utils

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • grirëse mishi
 • shtypja e hudhrës
 • tas
 • fletë pjekje

Recetat e fundit