Tabouli – sallatë indoneziane bulgur me kastravec dhe domate

Tabouli - sallatë indoneziane bulgur me kastravec dhe domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sallata e bulgurit me kastravec, domate dhe qiqra është vërtet e shijshme. Pjatë e lehtë dhe freskuese orientale me barishte pikante, bulgur dhe perime mund të shërbehet si sallatë ose si një shoqërues origjinal i pjatave me mish dhe shpendë. Bulgur duhet vetëm të fryhet në ujin e zierjes për disa minuta dhe më pas përzihet me perimet e freskëta.Pas një kohe të shkurtër ftohjeje është gati një vakt i shijshëm që do ta shijojnë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tabouli - sallatë indoneziane bulgur me kastravec dhe domate
Tabouli - sallatë indoneziane bulgur me kastravec dhe domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sallata e bulgurit me kastravec, domate dhe qiqra është vërtet e shijshme. Pjatë e lehtë dhe freskuese orientale me barishte pikante, bulgur dhe perime mund të shërbehet si sallatë ose si një shoqërues origjinal i pjatave me mish dhe shpendë. Bulgur duhet vetëm të fryhet në ujin e zierjes për disa minuta dhe më pas përzihet me perimet e freskëta.Pas një kohe të shkurtër ftohjeje është gati një vakt i shijshëm që do ta shijojnë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Me pak karbohidrate, Vegan, Vegjetarian, sallatat | Kuzhina: Receta indoneziane

Përbërës

 • 90 g bulgur imët
 • 4 domate
 • 1 kastravec kastravec
 • 2 tufa majdanoz
 • 2-3 degë mente
 • 4 degë qiqra
 • Kripë, sipas shijes
 • 3-4 lugë lëng limoni
 • 3 – 4 lugë vaj ulliri

Udhëzime

 1. Shpëlajeni bulgurin dhe derdhni mbi të ujin e vluar për 5-7 minuta.
 2. Kuleni në një kullesë dhe vendoseni në një enë.
 3. Prisni domatet dhe trangujve në kubikë të vegjël.
 4. Vendosni copat e domates në një kullesë për të kulluar lëngun e tepërt.
 5. Prisni majdanozin, nenexhikun dhe qiqrat.
 6. Përzieni bulgurin e ftohur me perimet dhe barishtet në një enë.
 7. Rrezojeni sallatën sipas shijes me kripë, lëng limoni dhe vaj ulliri dhe përzieni sërish .
 8. Lëreni tabboulehin të ftohet në frigorifer për rreth 30 minuta.
 9. Serbejeni sallatën e bulgurit si fillim ose si pjatë anësore.

Mund të përdoret edhe bulgur i zakonshëm. Në këtë rast, ai duhet të thithë për 35-40 minuta.

Vegla

 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas