Taco pikante me karkaleca, lakër të kuqe dhe salcë

Taco pikante me karkaleca

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Një salcë e shijshme kosi me aciditet të lehtë të gëlqeres sjell një aromë të freskët dhe të lezetshme në këtë meze të shijshme me ushqim deti dhe perime. Këto jo vetëm që janë gati brenda pak minutash, por edhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Taco pikante me karkaleca
Taco pikante me karkaleca

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Një salcë e shijshme kosi me aciditet të lehtë të gëlqeres sjell një aromë të freskët dhe të lezetshme në këtë meze të shijshme me ushqim deti dhe perime. Këto jo vetëm që janë gati brenda pak minutash, por edhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta meksikane

Përbërës

Salcë

 • 1 lime
 • 75g salcë kosi
 • 75g majonezë
 • Sriracha, ose salcë tjetër e nxehtë, për shije
 • ¾ lugë e vogël hudhër, e bluar

Tacos

 • 1 thelpi hudhër
 • 450 g karkaleca
 • kripë, për shije Aromë
 • ¼ lugë piper i zi
 • ¼ lugë çaji qimnon i bluar
 • ¼ lugë çaji piper kajen
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 200g lakër të kuqe
 • 1 avokado
 • ½ qepë të kuqe
 • 100 gr djathë
 • ¼ tufë koriandër
 • 6-8 tortilla

Udhëzime

Përgatitni salcën

 1. Shtypni lëngun e limonit.
 2. Përzieni salcën e thartë, majonezën, salcën e nxehtë dhe hudhrën e grirë.

Përgatitni tacot

 1. Qëroni hudhrat dhe grijini imët.
 2. Qëroni karkalecat, skuqini thajini me leter kuzhine dhe rregullojini me hudhrat, kripen dhe perzierjen e erezave.
 3. Nxehni vajin e ullirit ne nje tigan.
 4. Skuqini karkalecat per 3-4 minuta ne zjarr te larte derisa te ziejne.
 5. Qrojini perimet.
 6. Preni lakren e kuqe ne rripa te holle.
 7. Prisni avokadon dhe qepen ne gjysem unaza te holla te prera.
 8. Djathin e grini holle, grijeni cilantron.
 9. Ngrohim tortillat ne nje tigan te thate dhe i palosim ne mes.
 10. Mbusheni me lakër të kuqe, avokado, qepë, karkaleca deti, cilantro dhe djathë.
 11. Përhapeni salcën sipër dhe shërbejeni taco-t e përfunduara menjëherë.

Tacot gjithashtu mund të piqen shkurtimisht në furrë.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tavë
 • shtrydhese agrumesh