Tartelet me krem dhe manaferra – Torta të vogla me fruta

Tartelet me krem dhe manaferra - Torta të vogla me fruta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Tartletat e vogla të ëmbla piqen në një tepsi për kifle. Brumi i thërrmuar dhe kremi i shijshëm me krem dhe vezë bëhet një kënaqësi pas pjekjes. Mbushja e mëvonshme me manaferra i jep pastë një notë frutash dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tartelet me krem dhe manaferra - Torta të vogla me fruta
Tartelet me krem dhe manaferra - Torta të vogla me fruta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Tartletat e vogla të ëmbla piqen në një tepsi për kifle. Brumi i thërrmuar dhe kremi i shijshëm me krem dhe vezë bëhet një kënaqësi pas pjekjes. Mbushja e mëvonshme me manaferra i jep pastë një notë frutash dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Brumë

 • 100 g gjalpë
 • 50 g sheqer pluhur
 • 150 g miell
 • 1 lugë kakao për pjekje
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • 1 vezë
 • 1 e verdhë veze
 • 50 g krem
 • 1/ 2 limon, leng te shtrydhur
 • 25 g sheqer pluhur

Mbushje e larte

 • 40-60 g boronica
 • 50 g mjedra
 • sheqer pluhur, sipas dëshirës, për servirje

Udhëzime

Brumi

 1. Vendosni në një tas gjalpin, sheqerin pluhur, miellin, kakaon për pjekje dhe kripën.
 2. Zgjidhni gjithçka në një brumë të butë.
 3. Shtypni brumin në një pjatë të sheshtë dhe mbulojeni me film ngjitës.
 4. In Vendoseni në frigorifer.
 5. Lëreni petën në një sipërfaqe të lyer me miell.
 6. Përdorni prerës të mëdhenj lulesh për të prerë lulet.
 7. Lyejeni një tepsi për kifle me gjalpë dhe pluhurosni me miell.
 8. Vendosni 12 lule pastiçerie në gropa nga forca e kifleve dhe shtypeni lehtë.

mbushjen

 1. Përzieni vezët, të verdhën e vezës, lëngun e limonit nga gjysma e limonit, ajkën dhe sheqerin pluhur në një tas derisa të jetë homogjen.
 2. Hidhni masën e lëngshme të vezëve në lulet.
 3. Tartletat i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 15-18 minuta .
 4. I leme brumet te ftohen dhe i heqim nga forma.
 5. Siper i hedhim mjedra dhe boronica te fresketa dhe i pudrosim me sheqer pluhur nese ti pelqen.

Vegla

 • Veshje kuzhine
 • Përpunues ushqimi
 • Enë për përzierje
 • Përzierëse dore
 • Fresëse për biskota
 • Rulë brumi
 • Tapsi për kifle
 • Trahni