Tartelet me misër, vezë dhe kastravec për bufenë e festës

Tartelet me misër

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këto tarlete me misër, kastravec dhe vezë të ziera janë ideale si një meze të vogël midis vakteve ose si një meze të ftohtë për një shuplakë feste. Janë super të lehta dhe të shpejta për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tartelet me misër
Tartelet me misër

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këto tarlete me misër, kastravec dhe vezë të ziera janë ideale si një meze të vogël midis vakteve ose si një meze të ftohtë për një shuplakë feste. Janë super të lehta dhe të shpejta për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2-3 vezë
 • 1/2 kastravec
 • 100-150 g misër, të konservuar
 • 100 gr shkopinj gaforre, sipas dëshirës
 • barishte, për shije
 • Kripë, për shije
 • 3-4 lugë majonezë
 • 6-10 tartlet

Udhëzime

 1. Ziejini vezët fort për 10 minuta.
 2. Shpëlajini me ujë të ftohtë dhe lërini të ftohen plotësisht.
 3. Prisni në kubikë kastravecin dhe vezët.
 4. Hiqni misrin nga kanaçe dhe kullojini mirë.
 5. Prisni imët barishtet.
 6. Prisni imët shkopinjtë e gaforreve.
 7. Në një enë bashkoni të gjithë përbërësit e përgatitur.
 8. Rrezojini me kripë, piper dhe majonezë.
 9. Përzieni mirë mbushjen dhe hidheni në tartalet.

Vegla

 • tenë me vezë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë