Tartleta pastiçerie franceze me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra

Tartleta pastiçerie franceze me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Tartletat e vogla të pastave me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra janë një tërheqje e vërtetë e syve! Kush nuk kënaqet duke i shijuar ato? Ëmbëlsira të vogla me fruta të freskëta janë gjithmonë një hit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Tartleta pastiçerie franceze me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra
Tartleta pastiçerie franceze me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Tartletat e vogla të pastave me kore të shkurtra me fruta dhe manaferra janë një tërheqje e vërtetë e syve! Kush nuk kënaqet duke i shijuar ato? Ëmbëlsira të vogla me fruta të freskëta janë gjithmonë një hit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Embëlsira, Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 pako Tartelet, 200 g 8 copë
 • 250 g boronica
 • 50 g mjedër
 • Physalis, për shije
 • Kivi, për shije
 • Mandarinë, për shije
 • 1 pako glazurë keku, e qartë
 • 2 luge sheqer

Udhëzime

 1. Shtrojini tarteletat në një pjatë të sheshtë ose në një pjatë për servirje.
 2. Sipërisni tarteletat me çdo manaferrë që ju pëlqen, p.sh. boronica, mjedra, luleshtrydhe, fizalis, mandarina ose kivi.
 3. Hidhni 250 ml ujë në një tenxhere të vogël.
 4. Pak ujë Hiqeni dhe përzieni me pluhurin për glazurën e kekut dhe 2 lugë sheqer.
 5. Më pas shtoni në ujin në tenxhere dhe përzieni mirë. tartletat nga mesi.
 6. Tartletat le te ftohen dhe shijohen me caj ose kafe.

Sipas dëshirës, tartletat mund të mbushen me krem vanilje dhe më pas t’i hedhim sipër manaferrat.

Vegla

 • pjatë
 • tenxhere
 • lugë