Tartleta të pjekura me kërpudha, domate dhe djathë

Tartleta të pjekura me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ky meze i ngrohtë është i përshtatshëm për një darkë të thjeshtë si dhe për një tryezë festive. Mbushja është gati brenda pak minutash dhe duhet vetëm të piqet në .

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tartleta të pjekura me kërpudha
Tartleta të pjekura me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ky meze i ngrohtë është i përshtatshëm për një darkë të thjeshtë si dhe për një tryezë festive. Mbushja është gati brenda pak minutash dhe duhet vetëm të piqet në .

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqe, Skuqem | Menu: Snacks, Vegjetariane, pjekje e përzemërt | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 gr kërpudha
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1 domate
 • ¹⁄
 • 100 g djathë

Udhëzime

 1. Kërpudhat i grijmë imët.
 2. Ngrohim vajin në një tigan dhe i skuqim kërpudhat derisa të marrin ngjyrë të artë.
 3. Largojeni tiganin nga zjarri dhe lërini kërpudhat të ftohen.
 4. Prisni domatet dhe piperin në copa të vogla.
 5. Me kërpudhat, kripë dhe majonezë ose salcë kosi.
 6. Mbushni tarteletat me masën dhe vendosini në një tepsi.
 7. Spërkateni të gjithë me djathin e grirë.
 8. Futni në furrë të parangrohur në 180 °C dhe piqni për rreth 15 minuta.
 9. Djathi duhet të shkrihet dhe të skuqet.
 10. Tartletat e pjekura i shërbejmë të nxehta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • fletë pjekje