Tartleta të vogla me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone

Tartleta të vogla me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ky ajrosur me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone do të bëjë që çdo zemër të rrahë më shpejt. Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat e shijshme dhe të prezantuara bukur, duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tartleta të vogla me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone
Tartleta të vogla me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ky ajrosur me manaferra të freskëta dhe krem mascarpone do të bëjë që çdo zemër të rrahë më shpejt. Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat e shijshme dhe të prezantuara bukur, duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

Brumë

 • 3 vezë
 • ¹⁄
 • 80 g manaferra, sipas stinës
 • 1 degëz mente

Udhëzime

Tortat e vogla

 1. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje.
 2. Rrihni vezët në një enë me mikser.
 3. Shumë ngadalë hidhni sheqerin.
 4. Më pas shtoni miellin.
 5. Përzieni brumin tërësisht me mikser. derisa të jetë homogjen
 6. Brumin e përfunduar e derdhni në tepsi të vogla.
 7. Nxeheni furrën në 160°C dhe piqni tartalet në të për rreth 35 minuta.
 8. Nëse pjesa e sipërme ndërkohë bëhet shumë kafe, thjesht mbulojeni me leter alumini.

mbushja

 1. Rrahim kremin e ftohte me sheqer pluhur derisa te behet i ngurte.
 2. Ne nje ene te vecante trazojme mascarponen deri sa te behet kremoz.
 3. Palosim kremin e dendur nen mascarpone. tartat jane ftohur, siper i hidhet kremi.
 4. Me manaferra dhe nenexhik Dekoroni.
 5. Tartletat e perfunduara i sherbeni me caj ose kafe.

Për të kontrolluar nëse brumi është gati, vendosni një kruese dhëmbësh. Duhet të dalë e pastër dhe e thatë.

Vegla

 • Tasi
 • Mikser
 • Kopa të vogla pjekjeje