Tartlets mbushur me vezë, djathë dhe kërpudha

Tartlets mbushur me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Sipas kësaj recete, një rostiçeri e thjeshtë, e shpejtë, por shumë e shijshme mund të përgatitet për çdo festë. Tartletat e mbushura me vezë, djathë dhe kërpudha jo vetëm që duken të shkëlqyera, por edhe shije. Vezët zihen, grihen dhe përzihen me djathë, barishte dhe majonezë. I mbushur me tartlets, ky meze mund të shërbehet menjëherë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tartlets mbushur me vezë
Tartlets mbushur me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Sipas kësaj recete, një rostiçeri e thjeshtë, e shpejtë, por shumë e shijshme mund të përgatitet për çdo festë. Tartletat e mbushura me vezë, djathë dhe kërpudha jo vetëm që duken të shkëlqyera, por edhe shije. Vezët zihen, grihen dhe përzihen me djathë, barishte dhe majonezë. I mbushur me tartlets, ky meze mund të shërbehet menjëherë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta rumune

Përbërës

 • 2 vezë
 • 100-150 g djathë
 • barishte, për shije
 • Majonezë, për shije
 • 10-15 tartlets
 • 10-15 kërpudha, të konservuara
 • 1 tranguj, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Vezët i vendosim në një tenxhere, i ziejmë, i lëmë të ftohen dhe i qërojmë.
 2. Vezët dhe djathin i grijmë në rende.
 3. Prisni barishtet, lërini mënjanë disa barishte.
 4. Përzieni vezët, djathin, barishtet dhe majonezën në një tas.
 5. Shtoni kastravec të grirë sipas dëshirës.
 6. Mbushim tartletat me përzierjen.
 7. Sipërojmë me kërpudha.
 8. Spërkatni me barishte tartletat e mbushura dhe shërbejeni.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas