Tavë aromatike kuarku e bërë nga gjizë dhe bollgur me mollë

Tavë aromatike kuarku e bërë nga gjizë dhe bollgur me mollë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Me shtimin e mollëve dhe kanellës, gjiza dhe tava me bollgur do të jenë edhe më të shijshme dhe më aromatike. Është me pak yndyrë dhe i pasur me proteina dhe mund të përgatitet edhe me dardha.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë aromatike kuarku e bërë nga gjizë dhe bollgur me mollë
Tavë aromatike kuarku e bërë nga gjizë dhe bollgur me mollë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Me shtimin e mollëve dhe kanellës, gjiza dhe tava me bollgur do të jenë edhe më të shijshme dhe më aromatike. Është me pak yndyrë dhe i pasur me proteina dhe mund të përgatitet edhe me dardha.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Tava | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 80 g bollgur, bollgur gruri i butë
 • 160 ml qumësht
 • 800 gr gjizë
 • 3 vezë
 • 1 majë kripë
 • 80 g sheqer
 • 3 mollë
 • ½ lugë kanellë
 • 10 g gjalpë, për yndyrat

Udhëzime

 1. Kombinojme bollgurin me qumeshtin ne nje ene dhe e leme te pushoje per 15-20 minuta.
 2. Gizen e grijme ne site ose e perziejme me blender dore.
 3. Perziejme vezet me kripe dhe sheqer.
 4. Bizgeza me qumesht dhe perzierjen e vezeve e shtojme ne masen e kuarkut dhe i trazojme mire.
 5. Mollët i qerojme nga thelbi dhe i presim ne copa te vogla.
 6. Trehim mollët dhe kanellën në brumë.
 7. Lyejmë tavën me gjalpë.
 8. I derdhim në masën e kuarkut dhe lëreni .
 9. Pjekim tavën e kuarkut për 50-60 minuta në 170°C.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • blender dore
 • lugë përzierje
 • thikë
 • tavë