Tavë aromatike kungujsh me hudhër dhe thërrime buke

Tavë aromatike kungujsh me hudhër dhe thërrime buke

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Tava e zakonshme e kungujve mund të shndërrohet në një vakt gustator. Thjesht rregullojeni me barishte dhe hudhra dhe piqini në furrë me krem delikat. Kjo pjatë vjeshte mund të përfytyrohet dhe shijohet në një kohë relativisht të shkurtër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë aromatike kungujsh me hudhër dhe thërrime buke
Tavë aromatike kungujsh me hudhër dhe thërrime buke

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Tava e zakonshme e kungujve mund të shndërrohet në një vakt gustator. Thjesht rregullojeni me barishte dhe hudhra dhe piqini në furrë me krem delikat. Kjo pjatë vjeshte mund të përfytyrohet dhe shijohet në një kohë relativisht të shkurtër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Tava | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 5 thelpinj hudhre
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 40 g thërrime buke
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2200 g kungull
 • 2-3 degë majdanoz
 • 2-3 degë trumzë
 • 360 ml krem
 • 2 majë arrëmyshk

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Ngroheni një thelpi hudhër përgjysmë.
 3. Shkrini gjysmën e gjalpit.
 4. Fërkoni thelpin e hudhrës në një tavë të thellë dhe lyejeni me gjalpë të shkrirë.
 5. Nxehni gjalpi i mbetur në një tigan
 6. Shtoni thërrimet e bukës, rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Skuqini për 2-3 minuta duke e përzier.
 8. Qroni kungullin dhe priteni në feta ose rripa shumë të holla.
 9. Prisni imët barishtet dhe hudhrat e mbetura.
 10. Kungullat me barishte, Përziejini hudhrat, kripën dhe piperin.
 11. Hidhni perimet në tavë. Më pas hidhni kungullin.
 12. Vendosni kungullin në furrë dhe piqni për 20 minuta.
 13. Më pas hiqeni nga furra dhe lërini ta trazojnë mirë.
 14. Kthejeni në furrë dhe gatuajeni edhe për 10-15 minuta.
 15. Spërkasim tavën e kungullit me thërrime buke dhe e pjekim edhe për 5-10 minuta të tjera derisa tava të marrë ngjyrë të artë.

Për një kore shumë krokante, përgatisni tavën e kungujve me thërrimet e bukës në funksionin e skarës.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë