Tavë aromatike me kërpudha me kërpudha të egra, qepë me elb margaritar

4 persona | 110 minuta

Kërpudhat e egra, karotat e skuqura dhe qepët i japin elbit perla një shije dhe aromë të pasur.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tavë aromatike me kërpudha me kërpudha të egra
Tavë aromatike me kërpudha me kërpudha të egra

4 persona | 110 minuta

Kërpudhat e egra, karotat e skuqura dhe qepët i japin elbit perla një shije dhe aromë të pasur.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 250 g elbi perla
 • kripë, sipas shijes
 • 200 g kërpudha të egra
 • 5 lugë vaj vegjetal
 • piper, sipas shijes
 • 1-2 qepë
 • 1 karotë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni elbin margaritar disa herë.
 2. Ngrohni elbin perla në një tigan pa vaj për disa minuta.
 3. Elb perla e derdhni në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë të vluar.
 4. E ziejini për 2-3 orë.
 5. Elb perla ne uje te kripur per 40 minuta Gatuaj.
 6. Kërpudhat e egra i presim ne copa te vogla.
 7. Kerpudhat i ziejme ne nje tenxhere me vete per 10-15 minuta.
 8. I skuqim ne tigan me 2 luge vaj vegjetal. per 10-15 minuta.
 9. Rrezojeni me kripe dhe piper.
 10. Prisni qepen dhe skuqeni ne nje tigan tjeter me 2 luge vaj per 5 minuta.
 11. Shtoni karrotat e grira ne rende ne rradhe.
 12. Pjekim edhe 5-7 minuta .
 13. Redoseni me kripë dhe piper.
 14. Vaj në një tenxhere me të trashë Ngrohni bazën.
 15. Shtoni në tenxhere elbin perla, kërpudhat e egra dhe zarzavatet.
 16. Taganin e kërpudhave e ziejini në zjarr të ulët për 30 minuta duke i trazuar. .

Vegla

 • sitë
 • tenxhere
 • tigan
 • lugë përzierje