Tavë brokoli me gjelin e detit, perime dhe djathë në furrë

Tavë brokoli me gjelin e detit

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo e shijshme duhet të përgatitet patjetër. Shpendët e butë dhe me lëng, perimet e shijshme, një salcë e shijshme kosi dhe një kore krokante djathi sigurojnë që të gjithë do ta pëlqejnë këtë tavë. E përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë brokoli me gjelin e detit
Tavë brokoli me gjelin e detit

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo e shijshme duhet të përgatitet patjetër. Shpendët e butë dhe me lëng, perimet e shijshme, një salcë e shijshme kosi dhe një kore krokante djathi sigurojnë që të gjithë do ta pëlqejnë këtë tavë. E përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Kurse kryesore, Tavë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 650-700g fileto gjoksi gjeli deti
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 500-600g brokoli
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1 piper
 • 3 vezë
 • 130 g salcë kosi
 • 70-100 g djathë

Udhëzime

 1. Prisni filetot e gjoksit të gjelit në copa të vogla.
 2. E vendosim mishin në një tavë të lyer me yndyrë.
 3. Kripë dhe piper dhe përziejmë mirë.
 4. Presim brokolin në lule.
 5. Qojmë qepët dhe karotat.
 6. Prisni specat.
 7. The Prisni qepën në gjysmë rrathë ose çerek unaza.
 8. Prisni karrotën dhe paprikën në copa të vogla.
 9. I shtoni perimet gjelit. , kripe dhe piper.
 10. Hidhni salcën në tavë.
 11. Tavën e vendosim në furrë.
 12. Pjekim në furrën e parangrohur në 180°C për rreth 30-35 minuta.
 13. Më pas e spërkasim me djathi i grire dhe gatuajeni edhe per 10-15 minuta te tjera.
 14. Serbejeni taven e brokolit me gjelin e detit dhe perimet menjehere .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas