Tavë e butë kungull i njomë me gjeldeti të bluar, qepë dhe djathë

Tavë e butë kungull i njomë me gjeldeti të bluar

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Përgatitja e gjelit të bluar është mjaft e thjeshtë. Tava ka shije shumë të butë dhe të lëngshme. Tava nuk është e përshtatshme vetëm si një vakt i zakonshëm në drekë ose në mbrëmje, por mund të përgatitet edhe për festa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e butë kungull i njomë me gjeldeti të bluar
Tavë e butë kungull i njomë me gjeldeti të bluar

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Përgatitja e gjelit të bluar është mjaft e thjeshtë. Tava ka shije shumë të butë dhe të lëngshme. Tava nuk është e përshtatshme vetëm si një vakt i zakonshëm në drekë ose në mbrëmje, por mund të përgatitet edhe për festa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kungull i njomë
 • 200g gjeldeti i bluar
 • 1 lugë gjelle qumësht pluhur
 • 2 lugë krunde tërshëre
 • 2 vezë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 1 qepë
 • barishte, sipas shijes
 • 100 -150 g djathë

Udhëzime

 1. I grini kungulleshkat në një rende të trashë.
 2. Shtypni butësisht masën që të lërë lëngu të dalë.
 3. Shtoni mishin e grirë, qumështin pluhur, krundet, vezët, kripën, piperin, qepët e grira me barishte.
 4. I trazoni mirë dhe vendoseni në Vendoseni në një tavë.
 5. Spërkateni me djathë të grirë.
 6. Tavën me kungull i njomë e gatuani për 50 minuta në 180°C.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • tas
 • tavë