Tavë e butë me patate me kërpudha, perime dhe gjeldeti

Tavë e butë me patate me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Nën të butë dhe pak të skuqur është një shtresë me lëng mishi, kërpudhash dhe karotash. Kjo dhe perimet nuk janë vetëm të pazakonta, por edhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e butë me patate me kërpudha
Tavë e butë me patate me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Nën të butë dhe pak të skuqur është një shtresë me lëng mishi, kërpudhash dhe karotash. Kjo dhe perimet nuk janë vetëm të pazakonta, por edhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Gate me mish, Tava | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4-5 patate
 • 60 ml qumësht
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 qepë
 • 6-7 kërpudha
 • 1 karotë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1-2 degë majdanoz
 • 1-2 degë trumzë
 • 450 g gjeldeti i grirë
 • 1 lugë gjelle miell

Udhëzime

 1. Patatet e qëruara i presim në copa të mëdha.
 2. Më pas gatuajmë për 15-20 minuta.
 3. Kulim ujin.
 4. Patateve i shtojmë qumështin dhe gjalpin.
 5. Kripë dhe piper dhe i kaurdisim derisa të bëhet një masë homogjene.
 6. Qepën dhe grijini kërpudhat në copa të vogla me thikë.
 7. Qëroni dhe grijeni në rende karrotën.
 8. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 9. Prisni imët barishtet.
 10. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi një nxehtësi mesatare.
 11. Qëpën për 5 minuta kaurdisim në të.
 12. Shtoni mishin e grirë, karotat, kërpudhat, hudhrën, majdanozin, trumzën, kripën dhe piperin.
 13. E gatuajmë të gjithën duke e trazuar për 6-8 minuta të tjera.
 14. Spërkatni përmbajtjen e tavës me miell, përzieni dhe lëreni një minutë në furrë.
 15. Mishin e grirë dhe kërpudhat vendoseni në një tavë dhe shtypni të sheshtë.
 16. Sipër shtroni purenë e patateve. në 180°C për rreth 25-30 minuta.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • masher
 • shtypje hudhre
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë