Tavë e ëmbël orizi me gjizë dhe mollë për mëngjes

Tavë e ëmbël orizi me gjizë dhe mollë për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një tavë orizi mesatarisht e ëmbël dhe e shijshme me copa frutash që është perfekte për mëngjes dhe darkë. Me oriz, kuark dhe mollë, kjo tavë është thjesht e shijshme, ndërsa përgatitja zgjat vetëm pak kohë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e ëmbël orizi me gjizë dhe mollë për mëngjes
Tavë e ëmbël orizi me gjizë dhe mollë për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një tavë orizi mesatarisht e ëmbël dhe e shijshme me copa frutash që është perfekte për mëngjes dhe darkë. Me oriz, kuark dhe mollë, kjo tavë është thjesht e shijshme, ndërsa përgatitja zgjat vetëm pak kohë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Tavë, mëngjes | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 200 g oriz
 • 500 g quark
 • 5 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • ⅓ lugë kripë
 • 3 mollë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1-2 lugë gjelle thërrime buke
 • 2-3 lugë salcë kosi

Udhëzime

 1. Gajeni orizin në një tenxhere derisa të jetë i butë.
 2. Lëreni të ftohet.
 3. Në një enë me blender, përzieni kuarkun me vezët, sheqerin dhe kripën.
 4. I grini mollët në rende.
 5. Frutat me përzierjen e përzieni mirë orizin dhe kuarkun.
 6. Të gjithën vendoseni në një enë të lyer me yndyrë dhe spërkatni me thërrime buke.
 7. Mbërtheni sipër me salcë kosi.
 8. Tavën e pjekim për rreth 30 minuta në 200°C.
 9. Shërbejeni tavën e orizit të ngrohtë.

Është mirë që për tavën të përdorni mollë të lëngshme dhe të ëmbla.

Vegla

 • tenxhere
 • tas
 • blender
 • tavë