Tavë e lehtë kuarku me gjizë, arrëmyshk dhe mocarela

Tavë e lehtë kuarku me gjizë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai i bërë nga gjizë është i rafinuar mrekullisht me mocarela dhe arrëmyshk. Tava josh me nuancat e saj pak të tharta dhe kremoze dhe është një pjatë mëngjesi shumë ushqyese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e lehtë kuarku me gjizë
Tavë e lehtë kuarku me gjizë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai i bërë nga gjizë është i rafinuar mrekullisht me mocarela dhe arrëmyshk. Tava josh me nuancat e saj pak të tharta dhe kremoze dhe është një pjatë mëngjesi shumë ushqyese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Tava | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 10 vezë
 • 120g gjalpë, + për lyerje
 • 450g gjizë
 • 150g mozzarella
 • 60g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë arrëmyshk
 • ½ lugë çaji arrëmyshk
 • ½ lugë kripë
 • Reçel, për servirje

Udhëzime

 1. Rrihni vezet lehte dhe perziejini gjalpin e shkrire, gjizen, mocarellen e grire ne grim te trashe, miellin, pluhurin per pjekje, arre moskat dhe kripen.
 2. Lyejeni kallepin me gjalp dhe hidhni masen me gjize.
 3. Tava ne 200° C për 15 minuta piqem.
 4. Pjekim edhe për 25-30 minuta në 180°C.
 5. Tavën e kuarkut e lëmë të qëndrojë 5-10 minuta para se ta servirim dhe e shërbejmë me reçel.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tavë