Tavë e përzemërt me makarona me mish të grirë, kunguj dhe salcë domate

Tavë e përzemërt me makarona me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kombinimi klasik i tavës së mishit të grirë, salcës së trashë domate, makaronave dhe djathit bashkohet me copa të ëmbla dhe aromatike kungulli. Kjo krijon një të pazakontë që e gjithë familja do të gëzojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e përzemërt me makarona me mish të grirë
Tavë e përzemërt me makarona me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kombinimi klasik i tavës së mishit të grirë, salcës së trashë domate, makaronave dhe djathit bashkohet me copa të ëmbla dhe aromatike kungulli. Kjo krijon një të pazakontë që e gjithë familja do të gëzojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Tava | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 lugë vaj ulliri, + pak për larje
 • 250g kungull
 • 1 karotë
 • 50g djathë i fortë
 • 1 thelpi hudhër
 • 200g makarona
 • Kripë, sipas shijes
 • 300g mish viçi i grirë
 • 390g domate, në lëngun e vet
 • piper i zi, i sapo bluar, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Lyejeni një tavë të thellë me vaj ulliri.
 3. Preni kungullin në copa të holla.
 4. Qrojini perimet.
 5. Fërkoni karotat dhe djathin.
 6. Prisni hudhrën në copa të vogla.
 7. Makaronat në ujë të kripur Gatuajini derisa të kullohen al dente.
 8. Rezervoni rreth 2-3 lugë gjelle nga uji i makaronave dhe lërini mënjanë. soft.
 9. I kullojmë në një kullesë.
 10. Vaj në një tigan.
 11. Skuqim mishin e grirë në zjarr të fortë për 3-4 minuta duke e përzier vazhdimisht. për 2 minuta të tjera.
 12. Shtoni në tigan ujin e zierjes së domateve dhe makaronave.
 13. Lëjeni të gjithë të ziejë, kriposeni me piper dhe përzieni.
 14. Haqeni tiganin nga zjarri.
 15. Shtoni makaronat, i përziejmë me salcën dhe i kalojmë në një tavë.
 16. Sipër shpërndajmë copat e kungullit.
 17. Spërkasim djathin dhe i pjekim për 10 deri në 15 minuta derisa të arrijë Kr. Uste bëhet krokante.
 18. Nxirreni tavën e makaronave nga furra dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • tavë enës
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • tivë
 • sitë
 • rende
 • lugë gjelle
 • tavë