Tavë e shpejtë me patate me perime Kaiser, djathë Gouda dhe krem

Tavë e shpejtë me patate me perime Kaiser

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një tavë e shijshme me perime përgatitet shpejt dhe lehtë. Një pjatë e shijshme krijohet nga perimet e ngrira Kaiser dhe perimet e lyera me gjalpë. Tava e perimeve është e përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e shpejtë me patate me perime Kaiser
Tavë e shpejtë me patate me perime Kaiser

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një tavë e shijshme me perime përgatitet shpejt dhe lehtë. Një pjatë e shijshme krijohet nga perimet e ngrira Kaiser dhe perimet e lyera me gjalpë. Tava e perimeve është e përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Gatimet kryesore, Gatimet me perime, Receta me video, Tava | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 patate
 • 2 vezë
 • 600 g perime kaiser, të ngrira
 • 100 g perime të lyera me gjalpë, të ngrira
 • 80 ml qumësht
 • 80 ml krem
 • qepë të pranverës, për shije
 • armëmyshk, për shije
 • e kuqe piper pluhur, per shije Shije
 • kurkuma, per shije
 • kripe, per shije
 • piper per shije
 • 100 g gouda, ose parmixhan
 • 1 luge susam

Udhëzime

 1. Patatet qërohen, i presim përafërsisht dhe i kaurdisim paraprakisht në ujë të kripur për 5-8 minuta.
 2. Parapërgatisëm perandorin dhe perimet e lyera me gjalpë në ujë të vluar për rreth 5 minuta.
 3. Rrahim vezët me qumësht dhe krem.
 4. Me arrëmyshk, kripë dhe piper të stinës.
 5. Perimet i vendosim në një tavë.
 6. Pritni imët qepët dhe i spërkatni.
 7. Sipër hidhni masën e vezëve, spërkatni me djathë dhe susam.
 8. Pjekim tavën e perimeve në furrë të parangrohur në 180 °C për 25 minuta.

Shërbejeni tavën si pjatë anësore me peshk ose si pjatë kryesore.

Vegla

 • tenxhere
 • trashë
 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse