Tavë e thjeshtë kungull me rikota dhe djathë në furrë

Tavë e thjeshtë kungull me rikota dhe djathë në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Korja e djathit të kuqërremtë dhe salca rikota janë sekreti i aromës së jashtëzakonshme të kësaj tavë. Aroma intensive e kungujve do të kënaqë çdo adhurues të kungujve. Kjo pjatë është e përshtatshme për një mbrëmje të ftohtë vjeshte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë e thjeshtë kungull me rikota dhe djathë në furrë
Tavë e thjeshtë kungull me rikota dhe djathë në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Korja e djathit të kuqërremtë dhe salca rikota janë sekreti i aromës së jashtëzakonshme të kësaj tavë. Aroma intensive e kungujve do të kënaqë çdo adhurues të kungujve. Kjo pjatë është e përshtatshme për një mbrëmje të ftohtë vjeshte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Tava | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 kg kungull
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2 vezë
 • 180-200 ml qumësht
 • 150 g ricotta
 • 100 g djathë i fortë

Udhëzime

 1. Qroni kungullin dhe priteni ne copa te vogla deri te mesme.
 2. E vendosim kungullin ne nje ene me tave.
 3. Mendojme me kripe dhe piper.
 4. Më pas spërkasim me vaj dhe përziejmë mirë.
 5. Kungullat i skuqim ne 180° C për rreth 30 minuta i pjekim në furrë.
 6. Ndërkohë rrihni vezët me qumësht, rikotën dhe kripën në një enë.
 7. Nxirreni tavën nga furra.
 8. Përzierjen e rikotës e derdhni mbi kungull.
 9. Spërkateni me djathin e fortë të grirë trashë.
 10. Tavën e vendosni sërish në furrë.
 11. Tavën e pjekim edhe për 20 minuta.
 12. Nxirreni tavën e kungullit nga furra dhe shërbejeni të nxehtë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • rende