Tavë kuark me mollë me bollgur dhe rrush të thatë

Tavë kuark me mollë me bollgur dhe rrush të thatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Tava me gëzof kuark me mollë përgatitet shpejt dhe mund të shërbehet si ëmbëlsirë ose meze pas një kohe pjekjeje prej pak më pak se një ore. Tava e kuarkut me mollë është mrekullisht me gëzof, lëng dhe e shijshme, garantohet se nuk do të mbetet asgjë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë kuark me mollë me bollgur dhe rrush të thatë
Tavë kuark me mollë me bollgur dhe rrush të thatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Tava me gëzof kuark me mollë përgatitet shpejt dhe mund të shërbehet si ëmbëlsirë ose meze pas një kohe pjekjeje prej pak më pak se një ore. Tava e kuarkut me mollë është mrekullisht me gëzof, lëng dhe e shijshme, garantohet se nuk do të mbetet asgjë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Tavë, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 mollë
 • 100 g gjalpë, i zbutur
 • lëng limoni, sipas shijes
 • 100 g sheqer
 • 2 vezë
 • 500 g quark me pak yndyrë
 • 1 pako pluhur pudingu vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 130 g bollgur gruri të fortë
 • rrush të thatë, ose boronicë për shije
 • sheqer pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini mollët përafërsisht, çerek bërthamën dhe pritini në kubikë ose copa.
 2. Shtoni lëngun e limonit.
 3. Përzieni gjysmën e gjalpit me sheqerin.
 4. Përzieni vezët, kuarkun, pluhurin e pudingës së vaniljes, pluhurin për paketim. dhe bollgur gruri i fortë.
 5. Bronicat ose Shtoni rrushin e thatë.
 6. Mollët i trazoni dhe i hidhni në një tavë të lyer me yndyrë.
 7. Gjalpin e mbetur e vendosni sipër në pulla të vogla.
 8. Pjekim në furrë në temperaturën 160-180 gradë. rafti i poshtëm për 50 minuta.
 9. Lëreni tavën të ftohet për 10 minuta dhe shtoni sheqer pluhur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tas
 • përzierës dore
 • lugë
 • tavë