Tavë kuarku me gëzof me luleshtrydhe, bollgur dhe thekon tërshërë

Tavë kuarku me gëzof me luleshtrydhe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Dëshironi një tavë të shijshme kuarku me luleshtrydhe? E bukur me gëzof dhe me fruta – kështu shijon tava e ëmbël e kuarkut me luleshtrydhe. Një tavë kuarku me gëzof mund të piqet vetëm me disa përbërës!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë kuarku me gëzof me luleshtrydhe
Tavë kuarku me gëzof me luleshtrydhe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Dëshironi një tavë të shijshme kuarku me luleshtrydhe? E bukur me gëzof dhe me fruta – kështu shijon tava e ëmbël e kuarkut me luleshtrydhe. Një tavë kuarku me gëzof mund të piqet vetëm me disa përbërës!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 700 g quark me pak yndyrë
 • 50 g kos
 • 4 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 100 g bollgur, mundësisht bollgur gruri të butë
 • 2 lugë tërshërë të mbështjellë, sipas dëshirës
 • 1 lugë lëkura e limonit
 • 2-4 lugë pure luleshtrydhe, sipas dëshirës, sipas shijes
 • 6-8 luleshtrydhe, të freskëta, për zbukurim
 • 2 lugë bajame të grira
 • gjalpë, për lyerje

Udhëzime

 1. Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat.
 2. Shtoni bollgurin, sheqerin, sheqer vaniljen, kuarkun dhe lëkurën e limonit të grirë në të verdhat dhe përziejini mirë.
 3. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen të forta dhe përzieni në masën e kuarkut.
 4. Një enë qelqi ose enë me tavë Lyejeni me gjalpë dhe mbushni gjysmën e masës së kuarkut.
 5. Tërhiqni disa rripa nga pureja e luleshtrydheve dhe mbulojeni me masën e mbetur të kuarkut. grad per afersisht 50-60 minuta.
 6. Tava quark me Siper me luleshtrydhe te fresketa dhe servireni.

Tava e kuarkut ka shije të shijshme me komposto me boronica ose raven!

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • thikë
 • tavë
 • lugë