Tavë me makarona me lëng me kërpudha dhe salcë kremoze kremoze

Tavë me makarona me lëng me kërpudha dhe salcë kremoze kremoze

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një e madhe. Djathi i gratinuar e bën tavën një vakt super të shijshëm me ndjesi të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë me makarona me lëng me kërpudha dhe salcë kremoze kremoze
Tavë me makarona me lëng me kërpudha dhe salcë kremoze kremoze

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një e madhe. Djathi i gratinuar e bën tavën një vakt super të shijshëm me ndjesi të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Tava, gatitë e pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200-250 g makarona
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 500 g kërpudha
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 240 ml qumësht
 • 240 ml krem
 • 2 lugë gjelle miell, alternativisht miell misri
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper, sipas shijes
 • 200-250 g salce kosi
 • 150 g djathe

Udhëzime

 1. Makaronat i gatuani al dente për 5-7 minuta.
 2. Në një tigan mbi zjarr mesatar shkrini gjalpin.
 3. Shtoni kërpudhat e grira dhe i kaurdisni për 5-7 minuta.
 4. Ulni zjarrin dhe shtoni ato të grira. hudhra.
 5. Skuqini shkurt.
 6. Qumështin dhe ajkën e trazoni me miell derisa të mos ketë kokrra.
 7. Susin e kremit e hidhni pak nga pak mbi kërpudhat.
 8. Lëreni salcën të trashet duke i trazuar.
 9. Rrezojeni me kripë dhe piper.
 10. Shtoni kërpudhat dhe salcën I trazoni makaronat dhe ajkën e thartë.
 11. Përzierjen e makaronave e vendosni në një tavë dhe e spërkatni me djathë të grirë.
 12. Tavën e makaronave e pjekim në 180 °C për rreth 20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. kafe.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • tavë enë
 • thikë
 • tavë
 • dërrasë prerëse