Tavë me mish të grirë aromatike me patëllxhanë, kunguj të njomë dhe hudhër

Tavë me mish të grirë aromatike me patëllxhanë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Duhet ta provoni patjetër këtë me patëllxhan, kungull i njomë dhe hudhër. Shumë perime dhe një salcë e shijshme e domates dhe mishit nën një kore djathi të kuqërremtë thjesht kanë shije të shijshme. E pjekur në furrë, kjo pjatë është e shijshme, aromatike dhe shumë mbushëse, ndaj nuk do të lërë askënd indiferent.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë me mish të grirë aromatike me patëllxhanë
Tavë me mish të grirë aromatike me patëllxhanë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Duhet ta provoni patjetër këtë me patëllxhan, kungull i njomë dhe hudhër. Shumë perime dhe një salcë e shijshme e domates dhe mishit nën një kore djathi të kuqërremtë thjesht kanë shije të shijshme. E pjekur në furrë, kjo pjatë është e shijshme, aromatike dhe shumë mbushëse, ndaj nuk do të lërë askënd indiferent.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Tava | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 patëllxhan
 • Kripë, për shije
 • 1 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 450 g gjeldeti i bluar
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë rigon, i tharë
 • 1¹ ⁄₂- 2 lugë paprika
 • 1 lugë borzilok ,të tharë
 • ¹⁄4 filxhan paste domate
 • 3 filxhanë pure domate
 • ¹⁄2 filxhan ujë
 • 1 paprikë, e madhe
 • 1 kungull i njomë
 • 100g djathë, i grirë

Udhëzime

 1. Patetëllxhanin e presim në feta për së gjati dhe e vendosim në një enë.
 2. Servozojmë me kripë dhe e lëmë për gjysmë ore.
 3. Ndërkohë qëroni dhe copëtoni imët qepën dhe hudhrën.
 4. Ngrohni vajin në një tigan dhe shtoni perimet Skuqini në zjarr të fortë për 2-3 minuta.
 5. Shtoni mishin e grirë, copëtoni me një shpatull dhe përziejini mirë.
 6. I përzieni kripën, piperin dhe gjysmën e rigonit, paprikës dhe borzilokut.
 7. E gjithë kjo për rreth 7-8 Gatuaj për minuta, derisa mishi të marrë ngjyrë kafe.
 8. Shtoni pastën e domates, përzieni dhe ziejini edhe 1 minutë më gjatë.
 9. I përzieni domatet e shtypura, ujin, kripën, piperin e mbetur dhe erëzat e mbetura. edhe 5 minuta të tjera.
 10. Patëllxhanët me peshqir letre lyejini për të hequr lëngun e tepërt.
 11. Pritni specat dhe kubet me kube.
 12. Preni kungujt në feta.
 13. Hidhni pak më pak se gjysmën e salcës së mishit në një tavë.
 14. Sipër shpërndajmë patëllxhanët dhe i përziejmë me gjysmën e pjesës së mbetur Mbulojme me salce.
 15. Sperkasim copa paprika.
 16. Siper shtrojme pjesen tjeter te salces dhe e mbulojme me feta kungulleshkash.
 17. Sperkasim me djathe te grire.
 18. E pjekim taven per rreth 40 minuta ne furre te parangrohur. në 200°C.
 19. Me Kontrolloni me thikë nëse perimet janë gati. Duhet të jetë e butë dhe e lehtë për tu shpuar.
 20. Hiqeni tavën e mishit të grirë nga furra dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • tavë
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë