Tavë me oriz qumështi të ëmbël me kungull nga furra

Tavë me oriz qumështi të ëmbël me kungull nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo tavë e ëmbël me puding orizi është tepër e shijshme dhe e lehtë për t’u bërë me përbërësit e thjeshtë që keni gjithmonë në dorë. Me oriz, kungull dhe fruta të thata, kjo tavë e ëmbël është shumë e pazakontë, por në të njëjtën kohë mbushëse dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tavë me oriz qumështi të ëmbël me kungull nga furra
Tavë me oriz qumështi të ëmbël me kungull nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo tavë e ëmbël me puding orizi është tepër e shijshme dhe e lehtë për t’u bërë me përbërësit e thjeshtë që keni gjithmonë në dorë. Me oriz, kungull dhe fruta të thata, kjo tavë e ëmbël është shumë e pazakontë, por në të njëjtën kohë mbushëse dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Tavë, mëngjes | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 200 g oriz
 • 500 ml qumësht
 • 500 g kungull
 • 50 g gjalpë + diçka për lyerje
 • 2 lugë sheqer
 • ⅓ lugë kripë
 • 4 vezë
 • 3 lugë salcë kosi
 • fruta të thata, për shije

Udhëzime

 1. Vendoseni orizin në një tenxhere me qumësht dhe lëreni të ziejë.
 2. Gajeni orizin në qumësht për rreth 15 minuta.
 3. Lëreni të ftohet pak.
 4. Nëse tava e orizit do të përgatitet me frutat e thata vendosini në një enë me ujë të vluar.
 5. Lëreni frutat të qëndrojnë për 10-15 minuta.
 6. Më pas kullojini të gjithë lëngun.
 7. E grini në rende kungullin.
 8. Përdorni një mikser për të rrahim gjalpin e zbutur,sheqerin dhe kripen.
 9. Shtojme vezet dhe ajken e tharte dhe vazhdojme rrahjen derisa te perftohet nje mase homogjene.
 10. E perziejme perzierjen me pudingun e orizit, kungullin dhe frutat e thata.
 11. Shperndajeni te gjithe ne menyre te njetrajtshme. një tavë të lyer me yndyrë.
 12. Pjekim në 180°C për rreth 45-60 minuta.
 13. Ëmbëlsoj Tavën e orizit me qumësht e shërbejmë të ngrohtë me kungull.

Vegla

 • teps
 • tas
 • rende
 • blender
 • tavë