Tepsi me makarona me mish te grire dhe domate

Tepsi me makarona me mish te grire dhe domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë është vërtet e mrekullueshme. Vetëm pak përbërës dhe më pak se gjysmë ore dhe vakti mund të shërbehet. Tavën me makarona me pulë të bluar dhe domate janë perfekte për një drekë të shpejtë dhe të shijshme. Skuqini perimet me mishin e grirë, shtoni përbërësit e mbetur dhe më pas shtoni petët që janë zier ndërkohë. Një pjatë e shijshme për të rinj dhe të vjetër është gati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tepsi me makarona me mish te grire dhe domate
Tepsi me makarona me mish te grire dhe domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë është vërtet e mrekullueshme. Vetëm pak përbërës dhe më pak se gjysmë ore dhe vakti mund të shërbehet. Tavën me makarona me pulë të bluar dhe domate janë perfekte për një drekë të shpejtë dhe të shijshme. Skuqini perimet me mishin e grirë, shtoni përbërësit e mbetur dhe më pas shtoni petët që janë zier ndërkohë. Një pjatë e shijshme për të rinj dhe të vjetër është gati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Enët kryesore, Pjata pastë | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 1 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 350g pulë e grirë
 • 300-350g domate, në lëngun e tyre
 • 2 lugë pastë domate
 • 80ml ujë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 350 g petë

Udhëzime

 1. Qojmë qepën, e presim në copa të vogla.
 2. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 3. Skuqni qepët derisa të zbuten.
 4. Shtoni mishin e grirë, ziejini për rreth 3-5 minuta.
 5. Përziejini, copëtoni çdo kokrra të madhe.
 6. Të grimconi domatet.
 7. Shtoni në tigan bashkë me lëngun, pastën e domates dhe ujin.
 8. Rrezojini me kripë dhe piper.
 9. I ziejini, duke i trazuar, për rreth 5 deri në 10 minuta, derisa salca të trashet.
 10. Ndërkohë përgatisni petët sipas udhëzimeve të paketimit.
 11. Më pas hiqeni nga zjarri, shpëlajeni në një kullesë.
 12. Shtoni petët në tigan, përziejini mirë.
 13. Hqini tepsinë nga ngroheni një ose dy minuta më vonë, shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tenxhere