Terrinë e pulës së pjekur me proshutë dhe ullinj

Terrinë e pulës së pjekur me proshutë dhe ullinj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Terrine e proshutës së pjekur është e përzemërt dhe mbushëse. Brenda është një përzierje e shijshme e copave të fileto pule të copëtuara, vezëve dhe ullinjve, ndërsa pjesa e jashtme është e veshur me një shtresë të shijshme proshutë krokante. Thjesht lyeni tapën e pjekjes me proshutë, shtoni masën e mishit të grirë dhe piqeni në furrë derisa të bëhet krokant. Një pjatë e shijshme tashmë është gati, e cila mund t’u shërbehet edhe të ftuarve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Terrinë e pulës së pjekur me proshutë dhe ullinj
Terrinë e pulës së pjekur me proshutë dhe ullinj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Terrine e proshutës së pjekur është e përzemërt dhe mbushëse. Brenda është një përzierje e shijshme e copave të fileto pule të copëtuara, vezëve dhe ullinjve, ndërsa pjesa e jashtme është e veshur me një shtresë të shijshme proshutë krokante. Thjesht lyeni tapën e pjekjes me proshutë, shtoni masën e mishit të grirë dhe piqeni në furrë derisa të bëhet krokant. Një pjatë e shijshme tashmë është gati, e cila mund t’u shërbehet edhe të ftuarve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 4 vezë
 • 2-3 feta baguette
 • 100-150 ml qumësht
 • 200-250 g gjoks pule
 • 10 ullinj, pa kokrra
 • 100 g djathë
 • 400-450 g pulë të grirë
 • 1 lugë kokërr mustardë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 lugë gjelle gjalpë
 • 200-250 g proshutë

Udhëzime

 1. Vendosni tre vezë në një tenxhere dhe ziejini derisa të forcohen.
 2. Hiqni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe më pas prisni me thikë.
 3. Prejeni baguten në copa më të vogla dhe vendoseni në një enë.
 4. Hidhni qumështin Mbi to, 5 deri në 7 minuta lëreni të njomet.
 5. Prisni gjoksin e pulës dhe ullinjtë në copa të vogla.
 6. E grini djathin në rende.
 7. Në një enë bashkoni mishin e grirë, vezët e ziera, vezën e papërpunuar, gjoksin e pulës, baguette e njomur, ullinj, djathë, mustardë, kripë dhe piper.
 8. Lyejmë një tepsi bujare me gjalpë.
 9. Rrini me feta të holla proshutë.
 10. Vendosni skajet njëra mbi tjetrën, duke i lënë pak të varura sipër buzës .
 11. Vendosni masën e mishit të grirë në tepsi.
 12. Shtypeni poshtë me lugë që të mos ketë zgavra.
 13. Mbuloni me feta proshutë të varura nga skajet.
 14. Mbuloni me letër alumini.
 15. Vendosni tavën e pjekjes. tepsi me te madhe.
 16. Hidhni me uje te ngrohte, duke arritur deri ne tepsi me te madhe.
 17. Rreth nje Piqeni ne 200°C per nje ore.
 18. Terrine nga Nxirreni nga furra dhe shërbejeni menjëherë.

Një tepsi drejtkëndëshe është ideale për këtë recetë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • rende
 • tavë buke