Tërshërë gjatë natës Gingerbread me tërshërë të mbështjellë dhe lajthi

Tërshërë gjatë natës Gingerbread me tërshërë të mbështjellë dhe lajthi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Tërshëra gjatë natës është e shëndetshme dhe mëngjesi i përsosur, veçanërisht për ushqimet e mëngjesit! Përgatiten në një gotë me qumësht soje dhe hurma dhe shërbehen në mëngjes me një përzierje me xhenxhefil lajthie.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tërshërë gjatë natës Gingerbread me tërshërë të mbështjellë dhe lajthi
Tërshërë gjatë natës Gingerbread me tërshërë të mbështjellë dhe lajthi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Tërshëra gjatë natës është e shëndetshme dhe mëngjesi i përsosur, veçanërisht për ushqimet e mëngjesit! Përgatiten në një gotë me qumësht soje dhe hurma dhe shërbehen në mëngjes me një përzierje me xhenxhefil lajthie.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 80 g tërshërë të mbështjellë
 • 150 ml ujë
 • 150 ml qumësht soje
 • 4 hurma
 • 30 g lajthi ose bajame të copëtuara
 • 1/4 lugë erëz me xhenxhefil
 • 1 lugë gjelle thekon kokosi
 • mjaltë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Veni tërshërën me ujë dhe qumësht soje.
 2. Lërini të ziejnë për 10 minuta në zjarr të ulët.
 3. Hurmat i presim në copa të vogla dhe i shtojmë në qumështin e sojës.
 4. I pjekim lehtë bajamet në një tigan .
 5. Erëza e xhenxhefilit me lajthi dhe përziejeni me petat e kokosit.
 6. Hidhni tërshërën në gota.
 7. Ëmbëlsoni me mjaltë nëse dëshironi.
 8. Përhapeni sipër përzierjen e xhenxhefilit me lajthi.
 9. Tërshërën gjatë natës vendoseni në frigorifer. gjatë natës dhe shijoni mëngjesin për mëngjes

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • thikë
 • gotë
 • pan