Thërrmimi i shijshëm i mollës me arra

Thërrmimi i shijshëm i mollës me arra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Crumble është një ëmbëlsirë e ngjashme me tortën me mbushje me lëng molle dhe një majë thërrimesh për brumin. Thërrmuesi i shijshëm dhe i shijshëm i mollës me mbushje me arra përgatitet shpejt dhe lehtë, ka shije të ngrohtë ose të ftohtë dhe është ideale për mëngjes ose ëmbëlsirë. Ja vlen ta provosh!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Thërrmimi i shijshëm i mollës me arra
Thërrmimi i shijshëm i mollës me arra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Crumble është një ëmbëlsirë e ngjashme me tortën me mbushje me lëng molle dhe një majë thërrimesh për brumin. Thërrmuesi i shijshëm dhe i shijshëm i mollës me mbushje me arra përgatitet shpejt dhe lehtë, ka shije të ngrohtë ose të ftohtë dhe është ideale për mëngjes ose ëmbëlsirë. Ja vlen ta provosh!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Avull, Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Mbushje

 • 2 mollë, përafërsisht 400 g
 • 2 lugë sheqer
 • 20 g gjalpë

Streusel

 • 5 lugë gjelle miell
 • 40 g gjalpë
 • 2 lugë sheqer
 • 40 g arra

Udhëzime

Përgatitni mbushjen e mollës

 1. Qroni dhe thërrmoni mollët.
 2. Prini mollët në kubikë të vegjël.
 3. Shkrini 20 g gjalpë në një tigan.
 4. Vendosni mollët në tigan dhe spërkatini me sheqer.
 5. Mollët, duke e përzier herë pas here Skuqni mbi nxehtësinë mesatare në të lartë për rreth 5 minuta.
 6. Vendosni mollët e ziera në avull në një tavë.

Përgatitni thërrimet

 1. Për grimcat, bashkoni gjalpin e mbetur të zbutur (40 g), sheqerin ( 2 lugë gjelle) dhe miellin në një tas përziejmë.
 2. Përziejini përbërësit me një pirun që të formohen grimca të thërrmuara.
 3. Prisni arrat në masë të mesme me thikë.
 4. Shtoni arrat në grimca dhe përzieni.
 5. Përhapeni shkërmoqet mbi mbushjen e mollës.
 6. Mollë crumble në të ngrohur më parë E pjekim në 180 gradë për 20-25 minuta derisa thërrimet të marrin një ngjyrë të këndshme karamel.
 7. Apple Crumble me arra Shërbejeni të ngrohtë ose tashmë të ftohur për mëngjes ose si ëmbëlsirë me akullore.

Vegla

 • tas
 • pirun
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • lugë