Thërrmoni tortën me kanellë dhe kumbulla me lëng

Thërrmoni tortën me kanellë dhe kumbulla me lëng

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një tortë me rërë dhe tepër e shijshme me kumbulla është bërë nga një brumë i thërrmuar dhe kumbulla me lëng. E përsosura për stinën e vjeshtës, e cila përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Thërrmoni tortën me kanellë dhe kumbulla me lëng
Thërrmoni tortën me kanellë dhe kumbulla me lëng

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një tortë me rërë dhe tepër e shijshme me kumbulla është bërë nga një brumë i thërrmuar dhe kumbulla me lëng. E përsosura për stinën e vjeshtës, e cila përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g kumbulla
 • 2 lugë gjelle miell misri
 • 1,3 filxhanë sheqer
 • 100 g gjalpë
 • 1,5 gota miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kanellë
 • 1/3 lugë kripë

Udhëzime

 1. Lani, pastroni dhe prisni kumbullat në copa.
 2. Shtoni 1/3 filxhan sheqer dhe niseshte në kumbulla, përzieni dhe lërini të qëndrojnë për 15 minuta.
 3. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, sheqerin e mbetur, kanellën dhe kripën. një tas .
 4. Shtoni gjalpin dhe fërkojeni me duar në thërrime.
 5. Shtoni 1-2 lugë ujë të ftohtë dhe gatuajeni gjithçka në një brumë të thërrmuar.
 6. Vendosni 3/4 e brumit në një tavë.
 7. Kumbullat në fund Shtrojini pranë njëra-tjetrës.
 8. Fërkojeni brumin e mbetur mbi kumbullat.
 9. Pjekim tortën crumble me kumbulla në 180 gradë për 45-50 minuta.

Si alternativë ndaj kumbullave, mund të piqni edhe tortën crumble me kumbulla. Receta është gjithashtu e mrekullueshme për një.

Vegla

 • thikë
 • tas
 • tepsi në formë pranvere