Thithja e shpejtë e bletës me bajame dhe krem vanilje

Thithja e shpejtë e bletës me bajame dhe krem vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një recetë e shpejtë për një kek me thumb blete me bajame dhe krem vanilje. Një pandispanje e thjeshtë, brumi piqet me një majë bajame me shije të bërë nga mjaltë, gjalpë dhe bajame të grira. Kremi me gëzof me vanilje siguron një kënaqësi të ëndërruar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Thithja e shpejtë e bletës me bajame dhe krem vanilje
Thithja e shpejtë e bletës me bajame dhe krem vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një recetë e shpejtë për një kek me thumb blete me bajame dhe krem vanilje. Një pandispanje e thjeshtë, brumi piqet me një majë bajame me shije të bërë nga mjaltë, gjalpë dhe bajame të grira. Kremi me gëzof me vanilje siguron një kënaqësi të ëndërruar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pite, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Krem bajamesh

 • 100 g gjalpë
 • 50 g sheqer
 • 2 lugë mjaltë
 • 150 g bajame me flakë

Brumë

 • 4 vezë
 • 180 g sheqer
 • 1 fq. Sheqer vanilje, p.sh. vanilje Bourbon
 • 150 g miell, miell gruri
 • ½ lugë pluhur pjekje

Krem vanilje

 • 1 f. Krem Paradise, me shije vanilje
 • 500 ml krem, i ftohte

Udhëzime

Frosting me bajame

 1. Vendosni gjalpin në një tenxhere.
 2. Shtoni sheqerin, mjaltin dhe bajamet e grira, përzieni mirë dhe lëreni të shkrihet.
 3. Lëreni kremin e bajameve të ftohet.

Brumë

 1. Rrihni vezët në një përzierje tas.
 2. Seqer dhe shtoni sheqer vanilje.
 3. Përziejini gjithçka me një mikser dore derisa të bëhet kremoze.
 4. Sitni miellin dhe shtoni pluhurin për pjekje. fundi i nje tave me leter per pjekje.
 5. Tava e pjekjes Mbushni me brumin.
 6. Përhapeni kremin e bajameve në mënyrë të barabartë mbi brumin.
 7. Spërkateni me bajame të grira.
 8. E pjekim tortën në 170 gradë për rreth 30 minuta .
 9. Hiqni thumbin e bletës nga tava e pjekjes dhe lëreni të ftohet në një raft teli.
 10. Hiqni letrën e pergamenës dhe preni thumbin e bletës në gjysmë horizontalisht.
 11. Shtesën e poshtme vendoseni në një pjatë ose pjatë keku.
 12. Vendosni rreth saj nje unaze keku sipas deshires.

krem vanilje

 1. Hedhni kremin e ftohte ne nje tas per perzierje.
 2. Pa Shtoni kremin e rrepkës dhe përzieni gjithçka në një krem të butë dhe të fortë vanilje.
 3. Lyejeni shtresën e poshtme të tortës me kremin e vaniljes.
 4. Vendosni shtresën e sipërme me bajame dhe shtypeni lehtë.
 5. Vendosni thumbin e bletës në frigorifer .
 6. Preni ne copa para se ta servirni feta dhe shijojeni.

Mund ta përgatisni një ditë më parë dhe ta ruani në frigorifer. Thimbja e bletës mund të piqet edhe me brumë maja.

Vegla

 • tava
 • tas per perzierje
 • perzieres dore
 • teva ne form pranvere
 • raft per kek