Tigan paella me pulë dhe lepur

Tigan paella me pulë dhe lepur

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Paella është krenaria dhe simboli i kuzhinës spanjolle. Pjata me oriz me mish, e cila është shumë e njohur në shumë vende të botës, ka shije të shijshme. Pjata shumëngjyrëshe që pasuron vaktet familjare dhe festat e bollshme duhet provuar patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tigan paella me pulë dhe lepur
Tigan paella me pulë dhe lepur

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Paella është krenaria dhe simboli i kuzhinës spanjolle. Pjata me oriz me mish, e cila është shumë e njohur në shumë vende të botës, ka shije të shijshme. Pjata shumëngjyrëshe që pasuron vaktet familjare dhe festat e bollshme duhet provuar patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 400 g oriz
 • 700 g pulë
 • 200 g lepur
 • 200 g bishtaja
 • 1 paprika
 • 5 lugë paste domate
 • 3 angjinare
 • vaj ulliri, sipas shijes
 • kripë, për shije
 • piper, per shije
 • shafran, per shije

Udhëzime

 1. Skuqini pulën dhe lepurin në një tigan paella me vaj për rreth 5 minuta.
 2. Shtoni bishtajat e grira, specat dhe angjinaret e grira. rreth 20-25 Ziejini për disa minuta.
 3. Shtoni orizin e larë në tigan.
 4. Afërsisht. Gatuajini për 15-20 minuta në zjarr mesatar.
 5. Rrezojeni paelën me kripë dhe piper dhe shtoni pak shafran. Përfundoi!

Vegla

 • paella pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • spatula mikser