Tiramisu me luleshtrydhe me kuark, boronica dhe gishta

Tiramisu me luleshtrydhe me kuark

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ëmbëlsirë e shijshme tiramisu me luleshtrydhe aromatike ka shije frute, të freskët dhe të lehtë. Perfekte për verën!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu me luleshtrydhe me kuark
Tiramisu me luleshtrydhe me kuark

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ëmbëlsirë e shijshme tiramisu me luleshtrydhe aromatike ka shije frute, të freskët dhe të lehtë. Perfekte për verën!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g ladyfingers
 • 500 g luleshtrydhe
 • boronica, sipas dëshirës
 • 3 lugë gjelle reçel luleshtrydhe
 • ½ lime
 • 500 g kuark, kuark ose kuark me pak yndyrë
 • 50-80 ml qumësht
 • sheqer, sipas shijes
 • mint

Udhëzime

 1. Shtrojini ladyfingers në një tas qelqi.
 2. Pastroni luleshtrydhet dhe hiqni zarzavatet.
 3. Vendosni 300 gr luleshtrydhe në blender.
 4. Shtoni reçelin e luleshtrydheve.
 5. Shtrydhni lëngun e limonit dhe bëni purenë në pureja e luleshtrydheve.
 6. Pure e luleshtrydheve mbi te Shperndani ladyfingers.
 7. Trazijeni quarkun me qumeshtin ne blender.
 8. Hidhni masen e kuarkut mbi pure me luleshtrydhe.
 9. Gjysmen e luleshtrydheve te mbetura dhe vendoseni mbi tiramisu.
 10. Mbi boronica dhe zbukurojeni me nenexhik.
 11. Tiramisu me luleshtrydhe per 5 E vendosim ne frigorifer per ore.

Vegla

 • tas qelqi
 • thikë
 • blender
 • lugë