Tiramisu me luleshtrydhe me mango dhe mascarpone – ëmbëlsirë me fruta verore

Tiramisu me luleshtrydhe me mango dhe mascarpone - ëmbëlsirë me fruta verore

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Tiramisu i shijshëm dhe freskues me luleshtrydhe i rafinuar me mango të ëmbël në këtë recetë. Kremi mascarpone me krem dhe kos ka një aromë të shkëlqyer vanilje dhe shije agrume. Kjo ëmbëlsirë verore me fruta të ëmbla, krem me gëzof dhe biskota delikate është perfekte për ditët e ngrohta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu me luleshtrydhe me mango dhe mascarpone - ëmbëlsirë me fruta verore
Tiramisu me luleshtrydhe me mango dhe mascarpone - ëmbëlsirë me fruta verore

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Tiramisu i shijshëm dhe freskues me luleshtrydhe i rafinuar me mango të ëmbël në këtë recetë. Kremi mascarpone me krem dhe kos ka një aromë të shkëlqyer vanilje dhe shije agrume. Kjo ëmbëlsirë verore me fruta të ëmbla, krem me gëzof dhe biskota delikate është perfekte për ditët e ngrohta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 400 g luleshtrydhe
 • ½ mango
 • 40 g sheqer
 • 150 g kos grek
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • ½ lugë çaji lëkure limoni
 • 250 g mascarpone
 • 100 g krem pana, i ftohtë
 • 1 lugë çaji krem
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 150-200 g ladyfingers
 • 2 lugë kakao pluhur, për servirje
 • kokos i grirë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Pastroni luleshtrydhet dhe prisni gjysmën në feta.
 2. Pure gjysmën tjetër të luleshtrydheve me 1 lugë çaji lëng limoni dhe 20 gr sheqer.
 3. Preni mangon në kubikë.
 4. Mascarpone me kos dhe 20 gr sheqer të mbetur përzihet kremoz. .
 5. Shtojme ekstraktin e vaniljes dhe lekuren e limonit dhe perziejme gjithcka imet.
 6. Rrahim kremin me kremin e rrahur.
 7. Palosim kremin e dendur nen kremin mascarpone.
 8. Shperndaje gjysmen e ladyfingers si shtrese e pare ne nje ene qelqi. .
 9. Me mbulesë me pure luleshtrydhe.
 10. Shpërndani sipër copat e mangos dhe gjysmën e luleshtrydheve të prera në feta.
 11. Tani lyeni gjysmën e kremit mascarpone në mënyrë të barabartë sipër.
 12. Vendosni sërish ladyfingers si shtresë të dytë .
 13. Sipër shpërndajmë purenë e mbetur të luleshtrydhes dhe copat e luleshtrydheve.
 14. Në fund lëmojmë kremin mascarpone.
 15. Ftohim tiramisu me luleshtrydhe për 2 orë.
 16. Pluhurim me pluhur kakao dhe spërkasim me kokos të grirë përpara se ta servirim.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • gotë për përzierje
 • tas qelqi
 • lugë
 • blender
 • shpatull kuzhine
 • sitë e imët