Tiramisu me luleshtrydhe me mascarpone në një gotë

Tiramisu me luleshtrydhe me mascarpone në një gotë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një ëmbëlsirë e shijshme tiramisu në një gotë me luleshtrydhe dhe krem mascarpone! Është e lehtë, kremoze dhe me fruta! Tiramisu me luleshtrydhe ka shije të mrekullueshme dhe përfytyrohet shpejt dhe lehtë! Ju duhen ladyfingers, mascarpone, krem kuarku dhe luleshtrydhe të freskëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu me luleshtrydhe me mascarpone në një gotë
Tiramisu me luleshtrydhe me mascarpone në një gotë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një ëmbëlsirë e shijshme tiramisu në një gotë me luleshtrydhe dhe krem mascarpone! Është e lehtë, kremoze dhe me fruta! Tiramisu me luleshtrydhe ka shije të mrekullueshme dhe përfytyrohet shpejt dhe lehtë! Ju duhen ladyfingers, mascarpone, krem kuarku dhe luleshtrydhe të freskëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 50 g luleshtrydhe, në copa
 • 80 gr luleshtrydhe, pure
 • 250 g pjatë quark
 • 50-70 g mascarpone
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • Limon i grirë, sipas dëshirës
 • Gjete nenexhiku, për zbukurim
 • 8 ladyfingers

Udhëzime

 1. Përzieni luleshtrydhet e ngrira dhe pak sheqer në purenë e luleshtrydheve.
 2. Prisni luleshtrydhet e freskëta në copa të vogla.
 3. Përzieni enën mascarpone dhe quark me sheqerin, sheqer vaniljen dhe lëkurën e limonit.
 4. Gishtat e pandispanjës i ndajmë në 3 pjesë dhe vendoseni në fund të gotave. E mbulojmë me purenë e luleshtrydheve dhe shtrojmë kremin mascarpone.
 5. Përhapeni copat e luleshtrydheve sipër kremit dhe zbukurojeni tiramisunë me gjethe nenexhiku.
 6. Tiramisun me luleshtrydhe e vendosim në frigorifer për të paktën 2 orë.

Ladyfingers mund të ngjyhet me lëng portokalli në vend të pure luleshtrydhe para shtresimit.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • lugë
 • goza ëmbëlsire