Tiramisu me mjedër me krem mascarpone në gishta

Tiramisu me mjedër me krem mascarpone në gishta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një tiramisu freskues me mjedra frutash, çokollatë të bardhë të ëmbël në krem mascarpone dhe gishta të butë të zonjave. Ëmbëlsira me fruta në gotë është ideale për momente magjepsëse. Ëmbëlsira italiane është relativisht e lehtë për t’u përgatitur dhe mund të përgatitet shumë mirë paraprakisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu me mjedër me krem mascarpone në gishta
Tiramisu me mjedër me krem mascarpone në gishta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një tiramisu freskues me mjedra frutash, çokollatë të bardhë të ëmbël në krem mascarpone dhe gishta të butë të zonjave. Ëmbëlsira me fruta në gotë është ideale për momente magjepsëse. Ëmbëlsira italiane është relativisht e lehtë për t’u përgatitur dhe mund të përgatitet shumë mirë paraprakisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dita e Shën Valentinit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Ngrohje, pjekje | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 100 g çokollatë, e bardhë
 • 200 g mjedra, të ngrira
 • 200 ml krem pana
 • 1 paketë krem pana
 • 250 g mascarpone
 • 2 lugë gjelle qumësht
 • 1 fasule vanilje
 • 2 lugë bajame me flakë
 • Arra, opsionale
 • 6 ladyfingers

Udhëzime

 1. Shkrini çokollatën e bardhë mbi një banjë me ujë dhe lëreni të ftohet.
 2. Lëreni mënjanë një grusht mjedra të ngrira për dekorim, pjesa tjetër lëreni të shkrihet dhe bëhet pure. pak qumesht dhe mascarpone.
 3. Hidhim kremin Rrihni kremin deri sa te shtohet.
 4. Zokollaten e bardhe te shkrire e perziejme ne mascarpone.
 5. Me kujdes palosni kremin e ngurte ne kremin mascarpone.
 6. Pjekini bajamet e thekura ne nje tigan dhe lerini ato ftohen.
 7. I thyeni gishtat e zonjave në copa të vogla.
 8. Shtroni tiramisunë me shtresa: 2 lugë Hidhni kremin mascarpone në gota, shtoni 2 lugë pure me mjedër dhe shtoni ladyfingers.
 9. Shpërndani 1 lugë arra sipas dëshirës.
 10. Më shumë shtresa kremi mascarpone.
 11. Shpërndani purenë e mjedrës, spërkatni me bajame të grira dhe sipër me pak mjedra.
 12. The E vendosim në frigorifer tiramisu me mjedër për të paktën 4 orë!

Tiramisu me mjedër mund të përgatitet mirë me mjedra të ngrira. Mos e hidhni kokrrën e vaniljes pasi të keni gërvishtur tulin, por vendoseni në një gotë me sheqer dhe përdoreni si sheqer vanilje ose përdoreni për të gatuar pudingun e vaniljes.

Vegla

 • Tasa rezistente ndaj nxehtësisë
 • tenxhere
 • gota ëmbëlsire
 • lugë
 • përzierëse dore
 • thikë
 • teganisje
 • rrahëse