tiramisu me mollë të pjekur krokante me kuark, kanellë dhe spekula

tiramisu me mollë të pjekur krokante me kuark

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këtu vjen varianti dimëror tiramisu! Përzierja e ëmbël e kremit kuark me fruta dhe kremoze harmonizohet me aromën dimërore të spekulave të bajameve dhe bajameve të karamelizuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
tiramisu me mollë të pjekur krokante me kuark
tiramisu me mollë të pjekur krokante me kuark

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këtu vjen varianti dimëror tiramisu! Përzierja e ëmbël e kremit kuark me fruta dhe kremoze harmonizohet me aromën dimërore të spekulave të bajameve dhe bajameve të karamelizuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 mollë
 • 200 ml çaj, indian, çaj molle, çaj frutash ose çaj Krishtlindjesh
 • 60 g sheqer, kafe
 • Lëkurë limoni, e grirë
 • kanellë, sipas shijes
 • 100 g speculoos bajame
 • 250 g krem quark
 • 250 g kos natyral, 10% yndyrë
 • 4-6 lugë bajame të grira, të karamelizuara

Udhëzime

 1. Hidhni ujë të nxehtë mbi qeskat e çajit dhe lëreni të ziejnë për rreth 5-8 minuta.
 2. Mollët i grijmë dhe i presim në kubikë.
 3. I vendosim copat e mollës në tenxhere me gjysmën e çajit, kanellën dhe 30 gr. Sheqeri kaf, lëkura e limonit dhe lëngu i limonit Gatuajini derisa të zbuten.
 4. Skullojeni dhe lëreni të ftohet.
 5. Përzieni kremin kuark me kos natyral dhe sheqerin e mbetur.
 6. Pyejeni 1-2 spekula për gotë, zhytni në çajin e mbetur.
 7. Shtroni shtresën e poshtme në gota ëmbëlsirash.
 8. Mollët sipër Shpërndani dhe spërkatni sipër thekonet e bajameve të karamelizuara.
 9. Shtroni kremin kuark.
 10. Tiramisu para se ta servirni, zbukurojeni me copa spekuloz dhe petë bajamesh të karamelizuara.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • filxhan
 • sitë
 • tas
 • gotë ëmbëlsirë
 • lugë gjelle