Tiramisu në një gotë me mascarpone, kanellë dhe ladyfingers

Tiramisu në një gotë me mascarpone

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Mascarpone kremoze me biskota të buta dhe një aromë të shkëlqyer kafeje dhe shije kakao. në gotë është absolutisht e shijshme dhe gjithashtu tërheqëse e vërtetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu në një gotë me mascarpone
Tiramisu në një gotë me mascarpone

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Mascarpone kremoze me biskota të buta dhe një aromë të shkëlqyer kafeje dhe shije kakao. në gotë është absolutisht e shijshme dhe gjithashtu tërheqëse e vërtetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 250 g ladyfingers
 • 1 filxhan kafe, për njomje
 • 4 të verdha veze
 • 100 g sheqer
 • 250 ml krem
 • 250 g mascarpone
 • 2 lugë gjelle kakao, për servirje
 • 4 koktej qershi, për zbukurim
 • Mente , sipas dëshirës, për zbukurim
 • kanellë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përzieni sheqerin me të verdhën e vezës dhe rreth dy lugë krem në një banjë me ujë për rreth 3-5 minuta.
 2. Për kremin, rrihni kremin e ftohtë në një tas.
 3. Shtoni mascarpone në vezë. Përzierja e të verdhëve dhe përziejeni gjithçka me një mikser derisa të bëhet një masë homogjene.
 4. Shtoni kremin e rëndë dhe përzieni butësisht nga poshtë lart me një shpatull silikoni.
 5. Pyejini biskotat me lugë një ose dy herë për të marrë copa të vogla.
 6. Biskotat Dunk në kafe të ftohtë dhe vendoseni në fund të gotave të ëmbëlsirës.
 7. Si ju pëlqen pluhuri me pluhur kakao dhe kanellë.
 8. Shtroni kremin sipër.
 9. Vendosni një shtresë tjetër me biskota të njomura.
 10. Sipër shtroni një shtresë tjetër kremi.
 11. Vendosni tiramisu ne frigorifer per 8-10 ore.
 12. Para servirjes sperkasim tiramisu me kakao, siper me nenexhik dhe koktej qershi.

Vegla

 • tenxhere
 • mikser dore
 • tas per perzierje
 • luge
 • filxhan per perzierje