Tiramisu speculoos kremoze me krem portokalli, mascarpone dhe kanellë

Tiramisu speculoos kremoze me krem portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 155 minuta

Tiramisu është një kënaqësi dimërore dhe veçanërisht e shijshme në kohën e Krishtlindjeve. Kremi portokalli me mascarpone shtrohet me biskota pikante spekuloz dhe merr një kombinim harmonik që bëhet një eksperiencë shije në gojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tiramisu speculoos kremoze me krem portokalli
Tiramisu speculoos kremoze me krem portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 155 minuta

Tiramisu është një kënaqësi dimërore dhe veçanërisht e shijshme në kohën e Krishtlindjeve. Kremi portokalli me mascarpone shtrohet me biskota pikante spekuloz dhe merr një kombinim harmonik që bëhet një eksperiencë shije në gojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350 ml lëng portokalli
 • 1 f. Pluhur pudingu vanilje
 • 100 g krem
 • 140 g mascarpone
 • 200 g krem fraîche
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1/2 lugë lëvore portokalli
 • 30-40 ml lëng portokalli, për njomje
 • 250 g speculoos
 • 1 lugë kanellë
 • 1-2 lugë sheqer

Udhëzime

 1. Nxjerrim 3-5 lugë lëng portokalli dhe i përziejmë në një tas të vogël me pluhurin e pudingut të vaniljes.
 2. Lëngun e mbetur të portokallit e vendosim në një tenxhere.
 3. Përzierjen e pudingut e shtojmë në lëngun e portokallit dhe e lëmë të ziejë duke e trazuar.
 4. Lëreni pudingun të ftohet nën një film ngjitës.
 5. Rrihni kremin derisa të jetë i ngurtë.
 6. Përzieni mascarpone me kremin, sheqerin, lëkurën e portokallit dhe ekstraktin e vaniljes. krem mascarpone.
 7. Palosim kremin me një shpatull.
 8. Spekulat i lyejmë në lëngun e portokallit dhe i vendosim krah për krah në fund të një tasi qelqi.
 9. Mbulojeni me kremin.
 10. Vendosni një shtresë tjetër me biskota. sipër.
 11. Hidhni kremin sipër.
 12. Përsëritni shtresat derisa të harxhohen biskotat dhe kremi. Lërini 1-2 spekula për zbukurim.
 13. Përfundoni me kremin si shtresë e sipërme.
 14. Tiramisun e vendosim në frigorifer për të paktën 2 orë të ftohet.
 15. Para se ta servirim përziejmë sheqerin dhe kanellën dhe e spërkasim sipër ëmbëlsirë.
 16. Shkërmoni ose thyejeni spekulat e mbetura në copa të vogla dhe sipër speculoos tiramisu.

Vegla

 • tenxhere
 • trashë
 • lugë
 • përzierës dore
 • tas
 • tas qelqi
 • tas
 • film ngjitës