Topa aromatike arra me hurma dhe mollë të thata

Topa aromatike arra me hurma dhe mollë të thata

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Me kanellë, arrëmyshk dhe xhenxhefil, këto topa arra janë shumë të shijshme. Një ushqim i shkëlqyeshëm që është i mrekullueshëm për t’u përgatitur para kohe dhe për ta shijuar si meze të lehtë ose me kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa aromatike arra me hurma dhe mollë të thata
Topa aromatike arra me hurma dhe mollë të thata

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Me kanellë, arrëmyshk dhe xhenxhefil, këto topa arra janë shumë të shijshme. Një ushqim i shkëlqyeshëm që është i mrekullueshëm për t’u përgatitur para kohe dhe për ta shijuar si meze të lehtë ose me kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 220 g hurma, me kokrriza
 • 190 g arra
 • 90 g mollë të thata
 • 1 lugë kanellë
 • ¹⁄4 lugë arrëmyshk, bluar
 • ¹⁄4 lugë xhenxhefil, bluar
 • ¹⁄4 lugë çaji kripë deti

Udhëzime

 1. Hurmat i vendosim në një enë dhe i mbulojmë me ujë të nxehtë për 15 minuta.
 2. Kullojmë lëngun dhe i kullojmë frutat e thata.
 3. I shtypim arrat në blender.
 4. Shto mollët tek arrat dhe i përziejmë sërish.
 5. Shtoni hurmat, erëzat dhe kripën.
 6. Përziejini gjithçka derisa të përftoni një masë ngjitëse.
 7. Formoni masën e arrave në toptha të mëdhenj.

Vegla

 • tas
 • përpunues ushqimi