Topa aromatikë kuarku me mollë, djathë dhe kanellë

Topa aromatikë kuarku me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Topat e kuarkut me mollë dhe kanellë janë të buta, të ajrosura dhe me gëzof. Me një shije dhe aromë të këndshme frutash, ato të bëra nga gjizë dhe copa mollë kanë shije thjesht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa aromatikë kuarku me mollë
Topa aromatikë kuarku me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Topat e kuarkut me mollë dhe kanellë janë të buta, të ajrosura dhe me gëzof. Me një shije dhe aromë të këndshme frutash, ato të bëra nga gjizë dhe copa mollë kanë shije thjesht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Mëngjesi, Snacks, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350 g gjizë
 • 2 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 1 majë sodë buke
 • 2 vezë
 • 2 lugë miell
 • 1 mollë
 • 1 lugë kanellë
 • 2-4 lugë vaj

Udhëzime

 1. Në një tas, bashkoni sheqerin, kripën, sodën, vezët, miellin, kanellën dhe gjizën.
 2. Përzieni me një mikser dore për t’i përzierë së bashku.
 3. Qëroni dhe prisni mollën në kubikë. brumin.
 4. Nxehni një tigan me vaj.
 5. Vendosni brumin në tigan me lugë.
 6. Skuqini topat e kuarkut në zjarr të ulët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët.

Vegla

 • tas
 • përzierëse dore
 • peeler
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • turner
 • takëm