Topa djathi me shkopinj gaforre dhe vezë në tarteleta

Topa djathi me shkopinj gaforre dhe vezë në tarteleta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një meze e lehtë e bërë nga përbërës të zakonshëm mund të shërbehet në një mënyrë shumë të veçantë duke e rregulluar mbi tartletat e pjekura. Për këtë qëllim, kallëpet e brumit përgatiten fillimisht nga brumi i filos. Më pas vezët zihen dhe përzihen me përbërësit e mbetur të grimcuar. Formohen në toptha, rrotullohen në shkopinj gaforre të grira dhe vendosen mbi tartletat e përgatitura me filo. Në këtë mënyrë ju merrni një starter që ia vlen vërtet të shihet dhe që gjithashtu të bindë për sa i përket shijes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa djathi me shkopinj gaforre dhe vezë në tarteleta
Topa djathi me shkopinj gaforre dhe vezë në tarteleta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një meze e lehtë e bërë nga përbërës të zakonshëm mund të shërbehet në një mënyrë shumë të veçantë duke e rregulluar mbi tartletat e pjekura. Për këtë qëllim, kallëpet e brumit përgatiten fillimisht nga brumi i filos. Më pas vezët zihen dhe përzihen me përbërësit e mbetur të grimcuar. Formohen në toptha, rrotullohen në shkopinj gaforre të grira dhe vendosen mbi tartletat e përgatitura me filo. Në këtë mënyrë ju merrni një starter që ia vlen vërtet të shihet dhe që gjithashtu të bindë për sa i përket shijes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g pasta filo
 • 3-4 lugë gjelle gjalpë
 • 2 vezë
 • 1 thelpi hudhër
 • 100 g djathë të përpunuar
 • 200 g shkopinj gaforre
 • 4-5 lugë majonezë
 • kripë, sipas shijes
 • e zezë piper, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Preni petën e filos në katrorë të vegjël, të barabartë.
 3. Shkrini gjalpin.
 4. Vendosni 2 ose 3 copa brumi në një shtresë për kifle, të mbivendosura.
 5. Lyejeni çdo shtresë me gjalpë. me gjalpë.
 6. Shtypni brumin në fundin e ramekinit.
 7. Vazhdoni në të njëjtën mënyrë me të gjithë brumin.
 8. Tartletat i pjekim për rreth 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 9. I heqim nga furra dhe i lëmë të ftohen. plotësisht.
 10. Vendosni vezët në një tenxhere dhe ziejini derisa të forcohen.
 11. Pasi të ftohen, qëroni dhe grijini imët.
 12. Qëroni dhe shtypni hudhrat.
 13. Rrini edhe djathin dhe shkopinjtë e gaforres.
 14. Prisni të grirë në rende shkopinjtë e gaforres në dy pjesë, duke i lënë njërën mënjanë.
 15. Përzieni gjysmën tjetër me djathin, hudhrën, vezët dhe majonezën në një enë.
 16. Redoseni me kripë dhe piper.
 17. Lëreni masën të ftohet në frigorifer për rreth 30- 40 minuta.
 18. Më pas formoni prej tij toptha të vegjël djathi.
 19. Secili prej tyre në shkopinjtë e mbetur të gaforres Roll.
 20. Vendosni topat e djathit mbi tartletat dhe shërbejini si meze ose fillim.

Që djathi dhe shkopinjtë e gaforreve të grihen më lehtë, vendosini në frigorifer për 15-20 minuta më parë.

Vegla

 • kupa për kifle
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • shtypje hudhre
 • tas