Topa energjikë me bajame, hurma, chia dhe fara liri

Topa energjikë me bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Topat e Energjisë janë një meze e lehtë në lëvizje dhe janë gati për 10 minuta. Baza e topthave përbëhet nga bajame, hurma, chia dhe fara liri dhe mund të formohet në një masë bajamesh ngjitëse me pak ujë. Të mbështjellë në pluhur kakao, topat e ëmbël të snack-it duken të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa energjikë me bajame
Topa energjikë me bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Topat e Energjisë janë një meze e lehtë në lëvizje dhe janë gati për 10 minuta. Baza e topthave përbëhet nga bajame, hurma, chia dhe fara liri dhe mund të formohet në një masë bajamesh ngjitëse me pak ujë. Të mbështjellë në pluhur kakao, topat e ëmbël të snack-it duken të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 200 g bajame, të bluara
 • 60 g bajame, të grira
 • 2 lugë fara chia
 • 2 lugë fara liri, të grimcuara
 • 10 hurma, të grira
 • 4-6 lugë gjelle ujë
 • 2 lugë kakao, për rrotullim

Udhëzime

 1. Në një përpunues ushqimi, përzieni hurmat, chia-n, farat e lirit dhe ujin.
 2. Shtoni bajamet e bluara dhe përziejini përsëri.
 3. Shtoni pak ujë, nëse është e nevojshme, për ta bërë masën ngjitëse.
 4. Shtoni të grirë bajamet dhe perziejini derisa te perzihen njetrajtshme.
 5. Hiqni 2 luge caji nga perzierja e bajameve dhe formoni toptha te vegjel me duar.
 6. Rrokullisni topthat ne pluhur kakao dhe vendosini ne nje pjate.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • pjatë
 • lugë çaji
 • spatula